19 Май 2024неделя07:27 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

БСК:

Местенето на администрацията е анахронизъм

Несъстоятелен е аргументът, че така ще се решат проблемите на заетостта в някои региони, смятат от бизнес организацията

/ брой: 171

автор:Дума

visibility 44

Българската стопанска камара (БСК) не намира за целесъобразно решението за преместване на административни структури от София към други градове в страната. Това се казва в становище на камарата, разпространено вчера.
Идеята на финансовото министерство е поетапно да се преместят централните администрации на някои от ведомствата с цел "разтоварване на столицата и включване на човешкия потенциал от други големи градове". Така наесен е планирано да се премести Централното управление на Агенция "Митници" от София в Русе, като не е ясен нито изборът на града, нито колко би струвало местенето.
"Считаме, че в ерата на комуникациите и цифровизацията физическият контакт с държавните чиновници е анахронизъм, а това прави аргумента за географска близост на администрацията с бизнеса и гражданите несъстоятелен. Още повече контактите на бизнеса с централната администрация практически не трябва да съществуват. Централните ведомства трябва да формират политики, а не да лицензират, да контролират, да обявяват и управляват обществени поръчки, да предлагат услуги и да събират такси за това", пише в позицията на БСК. "Още по-несъстоятелен е аргументът, че чрез преместването на административни структури ще се решат проблемите на заетостта в някои региони на страната. Не администрацията, а бизнесът създават работни места, а за целта е нужна стабилна бизнес среда, част от която е ефективното административно обслужване", заявяват от стопанската камара, която е член на тристранния съвет.
"За нас е необяснимо защо няколко поредни правителства, вкл. настоящото, не ускориха изграждането на електронно правителство; не пристъпиха към оптимизиране на административния апарат; не инвестираха достатъчно в човешкия ресурс, зает в администрацията, вкл. за повишаване на дигиталните, комуникационните, езиковите и др. компетенции", смятат експертите на БСК. Според тях "подобни действия, особено в период на криза, са контрапродуктивни и носят изключителни финансови, организационни и социални рискове, които трябва да бъдат отчетени като косвени разходи и да се калкулират към общата финансова тежест на преместването", завършва становището. От БСК настояват да се ускори изграждането на електронно правителство; да се пристъпи към реална административна реформа, не в географски, а в практически смисъл, на база електронизация на услугите; институциите да формират политики и да не се намесват в оперативната дейност.

Бивши шефове на митниците против разпръскването на агенциите


Протестите и съпротивата срещу намерението за преместването на Централното управление на Агенция "Митници" от София в Русе продължават да се засилват. След като служители в управлението протестираха под прозорците на Министерството на финансите, бивши директори на агенцията разпространиха позиция, с която критикуват намерението на министър Симеон Дянков да прави реформа в централната администрация чрез разпръскването й в различни градове в страната. Това са Асен Асенов, Пламен Минев, Александър Раков, Ангел Дончев, Георги Григоров и Ангел Първулов.
"С дългогодишния опит, който имаме в митническата администрация, категорично заставаме зад позицията, че реализирането на идеята за извеждането на Централното митническо управление на Агенция "Митници" извън столицата на страната ще доведе до непоправим срив при функционирането на тази администрация, а това от своя страна може да породи негативни последици за държавата като цяло", се казва в позицията. Според бившите директори ще бъде блокирана и комуникацията с бизнеса, чиито представителни организации също се намират в София. Такива са например БТПП, БСК, АЕБТРИ, Българският съюз за митническо и външнотърговско обслужване, Българската петролна и газова асоциация и редица други браншови организации.

 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1108

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1249

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1082

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1299

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1243

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ