11 Юли 2024четвъртък15:28 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Меркел и Макрон се надяват на сделка за бюджета и за възстановителния фонд на ЕС

автор:Дума

visibility 532

Германският канцлер Ангела Меркел изрази надежда, че държавите членки на Европейския съюз ще преодолеят различията си по многогодишния бюджет от над 1 трилион евро, както и за фонда за възстановяване от коронаврусната криза по време на срещата на върха, която ще се състои следващия месец, съобщи БНР.

Остават да се проведат "безброй преговори", заяви Меркел на съвместна пресконференция с гостуващия в двореца "Мезеберг" край Берлин френски президент Еманюел Макрон, но добави: "Надяваме се, че можем да намерим решение, дори ако все още има да извървим дълъг път".

Лидерите на ЕС се съгласиха по-рано този месец, че са необходими спешни действия, за да бъдат измъкнати засегнатите от коронавируса европейски икономики от най-дълбоката рецесия след Втората световна война.

Европейските лидери ще се стремят да преодолеят различията на срещата на върха на 17 и 18 юли във връзка с предложението на ЕК да заеме от парични пазар 500 милиарда евро за нов фонд за възстановяване, който ще помогне за възраждането на икономиките, които са най-силно засегнати от коронавируса, по-специално тези на Италия и Испания.

От своя страна Еманюел Макрон повтори позицията си, че на срещата на върха през юли може да се постигне споразумение за бюджета на ЕС и за фонда за възстановяване. Той каза, че фондът трябва да включва 500 милиарда евро безвъзмездни средства за най-засегнатите страни.

"За канцлерът на Германия и за мен това е абсолютен приоритет", посочи Макрон и добави: "Без това Европа не би се изправила пред предизвикателството".

През май двамата лидери предложиха съвместен план за отпускане на 500 млрд. евро помощ на страните с най-силно засегната икономика от коронавирусната пандемия. В крайна сметка Европейската комисия увеличи този финансов спасителен пакт до 750 млрд. евро, като от тях 500 млрд. евро ще се отпуснат безвъзмездно, а 250 млрд. евро под формата на заеми.

Все още обаче не е ясно дали този план ще бъде одобрен на срещата на върха към средата на следващия месец, тъй като Австрия, Холандия, Швеция и Дания обявиха многократно, че няма да го подкрепят.

На днешната среща в Берлин само дни преди предстоящото на 1-ви юли ротационно германско председателство на ЕС, Меркел и Макрон обсъдиха и борбата с Covid-19, както и отношенията на Европа с останалия свят.

"Това е тежък период за Европейския съюз, но трябва да положим усилия за излизане от кризата", посочи Меркел и допълни, че двамата лидери са обсъдили и връзките на ЕС със САЩ и Китай.

Френският президент пък отбеляза, че една от основните теми на днешната среща е била и въпроса с Брекзит, като той подчерта, че ЕС няма да допусне Великобритания да има достъп до европейския пазар, без страната да спазва установените правила.

Макрон също така обвини Турция, че проявява в либийския конфликт "историческа и престъпна отговорност" в качеството си на страна, "която претендира, че е член на НАТО", предаде Франс прес.

"Намираме се в момент, в който е необходимо да се изясни турската политика в Либия, която за нас е неприемлива", каза Макрон на пресконференция в Мезеберг след срещата си с Ангела Меркел.

В Либия, която е в гражданска война от 2011 г., "първата външна намесваща се страна е Турция", подчерта Макрон.

Той допълни, че Турция на Реджеп Тайип Ердоган не спазва нито един от ангажиментите, които пое на конференцията за Либия в Берлин през януари, че е увеличила военното си присъствие в Либия и е че е прехвърлила масово там джихадистки бойци от Сирия".

"Това е една историческа и престъпна отговорност на Турция, която казва, че е членка на НАТО, или поне претендира, че е такава", допълни Макрон.

Газифицирането на Банско и Разлог пак се отлага

автор:Дума

visibility 240

/ брой: 130

Положението в "Мини Марица-изток" е критично

автор:Дума

visibility 279

/ брой: 130

Приходите от нощувки с ръст от 32%

автор:Дума

visibility 219

/ брой: 130

Евростат отчете спад при жилищните сделки у нас

автор:Дума

visibility 259

/ брой: 130

Гърция стана за смях с 6-дневна работна седмица

автор:Дума

visibility 263

/ брой: 130

Грузия ще се справи и без помощи от ЕС

автор:Дума

visibility 260

/ брой: 130

Прокуратурата разследва Льо Пен за корупция

автор:Дума

visibility 245

/ брой: 130

Накратко

автор:Дума

visibility 189

/ брой: 130

Смет на човек

автор:Деси Велева

visibility 249

/ брой: 130

ВиК консолидация, но каква?

visibility 230

/ брой: 130

По протокола на ШОС

visibility 263

/ брой: 130

Стажът за пенсия - все по-скъп и недостъпен

visibility 248

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ