12 Ноември 2024вторник23:09 ч.

ВРЕМЕТО:

Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Нови снеговалежи и в по-ниските части от страната се очакват през нощта срещу четвъртък, в четвъртък и през нощта срещу петък. Има повишена вероятност за значителни валежи и за образуване на снежна покривка над 10 - 15 cм в Предбалкана, Лудогорието и по проходите в Стара планина. В петък валежите ще спират, най-късно в Източна България. Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Нови снеговалежи и в по-ниските части от страната се очакват през нощта срещу четвъртък, в четвъртък и през нощта срещу петък. Има повишена вероятност за значителни валежи и за образуване на снежна покривка над 10 - 15 cм в Предбалкана, Лудогорието и по проходите в Стара планина. В петък валежите ще спират, най-късно в Източна България.

Менингитът може да бъде овладян

Коварното заболяване може да се предава и с целувка

/ брой: 99

автор:Дума

visibility 641

Температура 38-39 до 40 градуса, главоболие и схванат врат, повръщане, свръхчувствителност към светлина, невъзможност за навеждане на главата, обриви по кожата, стомашно-чревни разстройства, болки в мускулите, сънливост... Признаци, които приличат на грип, но може да са знак за началото на менингит. Затова се казва, че заболяването е изключително коварно, а ако не бъде овладяно своевременно, то прогресира изключително бързо и за броени часове може да доведе до тежък сепсис (отравяне на кръвта). Менингитът представлява възпаление на менингите (обвивките на главния мозък, които са продължение на тези на гръбначния мозък).
Най-честите изследвания за установяване на болестта са лумбална пункция, микробиологично изследване на ликвор, рентген на гръднен кош, компютърна томография (КТ) на глава за търсене на хидроцефалия и абсцеси.
Заболяемостта от менингит се увеличава през зимата и в началото на пролетта, когато защитните сили на човек са намалени. Най-податливи към тази инфекция са децата и тийнейджърите, както и хората над 60 г. На заболяването са податливи и хора с диабет, бъбречна недостатъчност, злоупотребяващи с алкохол, онкоболни... 
Менингококовите заболявания са различни видове. Според причинителя може да са: бактериален; туберкулозен (подгрупа на бактериалния); вирусен; микотичен (гъбичен); паразитен; асептичен (без установен причинител). Според вида на възпалението се различават гнойни (най-вече бактериални) менингити; серозни (вирусни); фибринозни (туберкулозни) менингити и с наличие на кръв във възпалителния ексудат (хеморагични) - грипен и антраксен менингит.
Съществуват около 13 серогрупи, като 6 от тях причиняват по-голямата част от заболяването в световен мащаб - A, B, C, W-135, X,Y, като главен тип за Европа е тип B, обяснява доц. д-р Андрей Галев, председател на Българското сдружение по превантивна медицина.

Заразата

се разпространява по въздушно-капков път, поради което и целувка може да я пренесе. Източник на зараза могат да са както други болни хора, така и заразоносители без изразени симптоми. По данни на Световната здравна организация около 5-10% от хората носят причинителя на заразата в себе си, но никога не боледуват. Различни научни изследвания показват, че от 200 заразоносители едва 10-15 могат да развият менингококов назофарингит и само при 1 от тях болестта ще протече в най-тежката си форма - менингококов сепсис. Смъртността при менингит е 45%.

Предпазването

от заразата става преди всичко с ваксина, категорични са лекарите. Според приетата през 2012 г. Наредба 15 на МЗ за имунизациите ваксинацията срещу менингококови инфекции с конюгирана ваксина срещу серогрупи А,С, W-135 и Y e препоръчителна при лица на възраст на и над 12 месеца, и особено в определени случаи, каквито са често пътуващите в чужбина. Ваксината е еднократна и струва около 100 лв. Например само през 2010 г. у нас са регистрирани 1,9 млн. пътувания зад граница. "Най-добрият начин да предпазите вашето дете от менингит е да се уверите, че са му приложени всички стандартни имунизации за деца - срещу морбили, варицела, хемофилус инфлуенца тип B и пневмококова инфекция", препоръчват лекари.
В много държави тази имунизация вече е задължителна, дори има изискване при постъпване в университет и кандидатстване за общежитие не само да се представи документ от личен лекар за извършена имунизация, но и документ от лаборатория, доказващ титри на антитела.

В България

само преди дни 54-годишна детска учителка от Разлог почина от менингит. Детската градина, в която е работила, бе запечатана.
Средногодишно между 25 и 50 души у нас заболяват от менингококова инфекция, а в случаите, когато тя се усложни, умират до 15 болни.


Информират за болестта младежите, пътуващи в чужбина


В близо 40 гимназии и университети в София-град, Варна, Пловдив, Велико Търново, Благоевград, Бургас и Плевен, с подкрепата на регионалните инспекторати по образование, 15 доброволци от Националната пациентска организация (НПО) заедно със специалисти инфекционисти ще разясняват през младежите рисковете от развитие на инвазивни менингококови заболявания и възможностите за предпазване от него. Кампанията е от дългосрочната програма на НПО "Университет за пациенти".
 

Българинът готов да похарчи средно 531 лв. на Черния петък

автор:Дума

visibility 751

/ брой: 216

Индустрията ни с първия ръст от 20 месеца

автор:Дума

visibility 907

/ брой: 216

Бюджет с 3% дефицит и пакет от мерки ще внесе служебната власт

автор:Дума

visibility 988

/ брой: 216

Над 17% от работещите в ЕС са били с временни договори

автор:Дума

visibility 759

/ брой: 216

Кремъл отрече за разговор Тръмп-Путин

автор:Дума

visibility 881

/ брой: 216

В РСМ очакват скоро промени в конституцията

автор:Дума

visibility 980

/ брой: 216

Вотът на доверие към Шолц преди Коледа

автор:Дума

visibility 858

/ брой: 216

Преходният съвет на Хаити уволни премиера

автор:Дума

visibility 809

/ брой: 216

Изолация и безсилие

автор:Александър Симов

visibility 733

/ брой: 216

Да направим крачка назад, за да вървим три напред като общество

автор:Дума

visibility 1035

/ брой: 216

България се нуждае от връщане на държавността

автор:Дума

visibility 821

/ брой: 216

Време е Борисов и Пеевски да бъдат изолирани от властта

автор:Дума

visibility 1005

/ брой: 216

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ