24 Април 2024сряда11:32 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Менделеев работил и като шпионин

/ брой: 231

автор:Дума

visibility 717

Великият химик Дмитрий Менделеев е един от най-известните шпиони през ХIХ век, съобщи Сергей Наришкин, директор на руската Служба за външно разузнаване. В интервю за сп. "Историк" експертът посочи още няколко от най-известните имена на такива разузнавачи: първият председател на Императорското руско историческо дружество - княз Пьотр Вяземски, географът и изследовател Николай Пржевалски и, разбира се, писателят и дипломат Александър Грибоедов. "Всички те в една или друга степен са се занимавали с разузнавателни дейности - политически и военно-стратегически шпионаж", обяви Наришкин.

Именно Менделеев е получил информацията, необходима за организирането в Русия на безопасното производство на бездимен барут на основата на пироксилин. Предимствата на този барут са, че използването му увеличава обсега на стрелба и точността й. За първи път пироксилиновият барут е изобретен от французите, но те не искали да го споделят с никого.

За да овладее всички технологични нюанси, през 1890 г. Менделеев е изпратен във Франция по указание на руското военно министерство. Пътуването официално има чисто научен характер. Менделеев използва приятелството си с местни химици и успява да получи информация за това как французите са усъвършенствали производството на бездимен барут. След това получената информация е използвана за производството на това вещество в Русия.

Отиваме на избори като доказана алтернатива

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 78

Всеки десети родител отказва задължителна ваксина

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 78

Партия "Средна европейска класа" напуска ПП-ДБ

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 78

Ако промените минат, ще има помощи за фермерите

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 78

Евтиният роуминг остава поне до 2032 г.

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 78

ЕП узакони правото на ремонт след края на гаранцията

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 78

Великобритания гони бежанците в Руанда

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 78

200 мощни земетресения в Тайван за 12 часа

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 78

Учителите в Белгия искат по-голям бюджет

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 78

Китай насърчава ядрената енергетика

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 78

Марионетка на задкулисието

автор:Александър Симов

visibility 1

/ брой: 78

Новите реалности

visibility 1

/ брой: 78

За БСП честно и откровено

visibility 2

/ брой: 78

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ