27 Април 2024събота02:22 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Палитра

Майстор на колорита, певец на селския труд и българската природа

/ брой: 36

автор:Дума

visibility 738

Самостоятелна изложба на Александър Петров-Лавандулата (1916-1983) е подредена до 5 март в Градската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна, научи ДУМА от Нина Локмаджиева. Интензивен колорит и подчертана декоративност в национален дух бележат неговия творчески почерк, който го налага като един от най-изявените художници на 60-те години. Работи предимно в областта на пейзажа и фигуралната композиция. Творчеството му е посветено на селския труд, любовта, майчинството, морето. А темата за брането на лавандула се превръща в негова емблема, затова артистичната общност с топлота го нарича Александър Петров-Лавандулата.

В изложбата са включени произведения от основните цикли в творчеството на Александър Петров, собственост на семейството на художника. Творбите са представени и в монографичен албум за автора.

Александър Петров е роден на 16 февруари 1916 г. в Невша, Варненско. През 1940 г. завършва живопис в Художествената академия в София при Борис Митов. Във Втората световна война (1944-1945) се включва като военен художник доброволец на фронтовете в Югославия, Унгария и Австрия, където създава много рисунки със сюжети от войната и войнишкия бит, публикувани в българските вестници. През 1948 г. картината му "Десант през Драва" е включена в българската експозиция на Венецианското биенале. През 1960 г. посещава Средна Азия и създава цикъл акварели и пастели, излъчващи светлина и радост от живота, които показва на първата си самостоятелна изложба през 1961 г. в София. От Париж донася цикъл акварели (1963). През 1968 г. отново е във Франция, урежда самостоятелна изложба и създава нов цикъл.

През цялото си творчество Александър Петров работи върху осмислянето и синтеза между българската пластична култура и западноевропейското изкуство. 

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 436

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 457

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 436

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 497

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 430

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 358

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 493

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 492

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 435

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 430

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ