15 Януари 2025сряда18:53 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Май формулираха новото сръбско правителство?

Не случайно третата политическа сила в Сърбия - СПС, се сочи като истинския победител в изборите

/ брой: 111

visibility 172

Методи Методиев,
кор. на ДУМА в Белград

Все по-често в публичното пространство в Сърбия се прокрадват слуховете, че новото сръбско правителство е неофициално формирано на релацията Демократическа партия (ДП) - Социалистическа партия на Сърбия (СПС). Двете партии получиха на парламентарните избори общо 113 мандата в новия парламент на Сърбия и практически не им достигат само тринадесет, за да имат мнозинство от 126 народни представители в 250-местния еднокамарен сръбски парламент. Оставащите им 13 депутати могат да бъдат "набавени" по много начини - чрез коалиция с движението "Обрат" ("Преокрет"), водено от лидера на Либералнодемократическата партия (ЛДП) Чедомир Йованович, което има 20 депутати, чрез договор с Обединените региони на Сърбия (ОРС) с лидер Младжан Динкич, което спечели 19 депутатски мандата, или с една от двете опции и с участието на представителите на малцинствата, които имат 9 места в новия сръбски парламент.
Реално всички опции са възможни и отворени и не случайно третата политическа сила в Сърбия - СПС, се сочи като истинския победител. Нейният лидер Ивица Дачич буквално "възкреси СПС от пепелта" и превърна партията си в основен политически фактор в западната ни съседка.
Съвсем не без покритие Дачич заяви непосредствено след приключването на изборния процес, че не знае кой ще е следващият сръбски президент, но със сигурност му е известно кой ще е новият министър-председател на Сърбия. И за пореден път не сгреши.
Втората политическа сила в Сърбия - ДП, изигра много добре картите си след почти 12-годишно непрекъснато участие в управлението на страната и незавидни резултати в социално-икономическото й развитие. Освен че заедно със СПС за четвърти път ще води Сърбия към Европа, ДП демонстрира завидна консолидация на избирателите си и въпреки многобройните сигнали за нарушения на изборния процес получи необходимите й мандати за участие във властта, въпреки че нейните политически опоненти й предричаха катастрофален разгром. Ако правителството се сформира до края на тази седмица, никак не е изключено на балотажа за президент между лидера на Сръбската прогресивна партия (СНС) Томислав Николич и председателя на ДП Борис Тадич последният да получи сериозно психологическо преимущество и за пореден път да победи Николич.
СНС запази позицията си на първа политическа сила в Сърбия, спечели 73 депутатски мандата, но същевременно изгуби много повече от това. Инерцията, която тази партия натрупваше от създаването си преди около три години и половина, непосредствено преди изборите неузнаваемо намаля, та чак се и изгуби. СНС удържа буквално "пирова победа" и май ще повтори горчивото изкуство на радикалите да бъдат първата политическа сила, но никога да не управляват Сърбия, което неминуемо ще им изиграе лоша шега.
Преди няколко дни по време на общото събрание на партията за първи път от създаването й бяха отправени остри критики към лидера й Томислав Николич като главен виновник за изборния неуспех, което никога преди това не се беше случвало. Николич е обяснил на партийния актив, че върху него се оказва огромен натиск за коалиция на релацията ДП-СНС, но ако се стигне до такава, той ще поиска вот на доверие от съпартийците си.
ОРС и "Обрат" запазиха влиянието си в сръбското общество и отново ще са парламентарно представени политически сили въпреки обвиненията към Младжан Динкич за корупция и към Чедомир Йованович за национално предателство заради неговите становища по отношение към реалностите в Косово. И двете политически формации са потенциални партньори на ДС при формирането на правителство, а ОРС е и главната политическа сила в Крагуевац, Зайчар и много други места.
Демократическата партия на Сърбия (ДПС) с лидер Воислав Кощуница продължи да поддържа добре познатото ниво от 7% популярност и ще бъде заедно със СНС опозиционният коректив в новия сръбски парламент.
Учудващо добре се представиха партиите на малцинствата в Сърбия, като Съюзът на унгарците във Войводина спечели 6 депутатски мандата (при четири на предишните избори). Това говори за сериозна консолидация и популярност на лидера им Ищван Пастор, а също така и за солидната подкрепа, която му оказва Будапеща.
Сръбските радикали напълно се маргинализираха и достигнаха исторически минимум на непопулярност, след като дори не успяха да влязат в парламента. С това започва и началото на края на Сръбската радикална партия и няма да е чудно след не особено дълъг период от време тя напълно да изчезне от политическата сцена в западната ни съседка.
По отношение на Българското национално малцинство (БНМ) може да бъде отчетено, че то за пореден (за кой ли пореден?) път няма да има свой представител в сръбския парламент. Вплетени в междуличностни боричкания за влияние, лидерите на БНМ имат "прекрасната" способност да изтеглят винаги "късата клечка" и да са на страната на губещия. Но пък София е свикнала с това и спорадични изяви като тази на вицепрезидента Маргарита Попова едва ли правят вече впечатление на някого...

Лидерът на опозицията в Сърбия Томислав Николич може да се оттегли от втория кръг на президентските избори, прогнозират местни медии. Самият Николич обяви, че Сръбската прогресивна партия ще започне мирни, демократични и ненасилствени протести в Сърбия от неделя.
Николич не пропусна да обвини Демократическата партия на Тадич в измами по време на президентските и парламентарните избори на 6 май. Той заяви, че не признава официалните резултати от изборите, обявени от Републиканската избирателна комисия. На първия тур на президентския вот Тадич победи Николич с по-малко от един процент.
Комисията отхвърли твърденията на опозицията, че Демократическата партия е фалшифицирала 500 000 гласа. Според Николич обаче е съмнително, че Тадич се е класирал за балотаж.

Ще изпрати ли Европа войски в Украйна?

автор:Дума

visibility 1952

/ брой: 8

София, Анкара и Атина борят миграцията

автор:Дума

visibility 1925

/ брой: 8

Мексико бори бедността с ръст на икономиката

автор:Дума

visibility 1992

/ брой: 8

Марк Рюте: Повече пари за отбрана или ще учим руски език

автор:Дума

visibility 2027

/ брой: 8

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ