Машинисти масово напускат БДЖ
/ брой: 194
БДЖ е пред кадрова криза. През тази година са напуснали 32-ма машинисти, съобщи Александър Александров - директор на поделение „Пътнически превози“- София, който присъства вчера на среща по покана на локомотивни машинисти от държавната жп компания, притеснени за работата си и за състоянието на компанията заради отмяната на влакове, предаде БНР.
Дружеството за пътнически превози в момента има необходимост от 130 локомотива, 350 вагона и 40 мотриси. За следващата година е заложено между 2 и 5% увеличение на приходите на пътническите превози.
Експертът Марио Нинов, който от години се занимава с проблемите на БДЖ, коментира пред БНР, че основните притеснения са свързани със състоянието на подвижния състав, ремонтите и изобщо бъдещето на БДЖ. „Основните неща, които безпокоят хората, са най вече визията за това как ще работи компанията занапред и какво е тяхното бъдеще и работните им места. Хората се безпокоят и от това, че БДЖ е държавна компания и е подписала договор за обществена услуга с държавата и изпълнява този договор, но се получава един парадокс – самата държава някак позволява БДЖ да не изпълнява този договор, като има влошени показатели на подвижния състав и самото БДЖ не може да ги изпълнява. В последно време се отменят официално влакове, вече няма да има влакове, а автобуси. Колегите машинисти се притесняват дали ще е необходимо да изкарват курсове за C категория, за да карат автобуси“. По думите му работещите в железниците си задават и въпроси, свързани с пари, но и с управлението на тези пари.