04 Май 2024събота20:26 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Марианската падина "гъмжи" от неоткрити микроорганизми

/ брой: 65

автор:Дума

visibility 55

Най-дълбокото място на света - Марианската падина, практически "гъмжи" от микроскопичен живот. Това твърди международна група изследователи в своя публикация в авторитетното научно издание Nature Geoscience, цитирано от Би Би Си.
Досега винаги се е смятало, че условията за живот в подводния каньон са твърде враждебни за повечето организми. Но изследването представя растящ брой доказателства, че цял спектър същества могат да се справят с близките до нулата температури, огромното налягане и пълния мрак.
През 2010 г. екипът на шотландския учен Робърт Турневич изпратил към дълбините на падината управляван от разстояние подводен апарат в огромния каньон, за да събере проби от седиментите, които покриват дъното на Марианската падина. Анализ на нивата на кислород в пробите показал наличието на голямо количество микроби. Учените обясняват, че "микробите дишат като хората и консумацията на кислород представлява индиректно измерване" на дейностите на живите организми. Екипът установил също така, че тези примитивни едноклетъчни организми били двойно по-активни на дъното на падината, отколкото 6 км по-високо.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1339

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1312

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1359

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1562

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1309

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1301

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1513

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1324

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1449

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ