27 Юли 2025неделя13:30 ч.

Манолова: Законите ни са в полза на икономическите силните

автор:Дума

visibility 2259

В действащото законодателство на България е нарушен балансът между гражданите и икономически силните. То е изцяло в полза на монополни дружества, банки, колекторски фирми, мобилни оператори, бързи кредити и кредитни институции, коментира омбудсманът Мая Манолова. Тя представи днес изготвените от нея и екипа й промени в Граджанско процесуалния кодекс, които целят ограничаване на свръхправомощията на банките. Законопроектът ще бъде представен и пред правосъдния министър Цецка Цачева.
По сега действащото законодателство банките имат особени привилегии по чл. 417, т.2, която им позволява да издадат заповед за изпълнение въз основа единствено на едностранно съставено от банката извлечение от счетоводни книги и тази заповед подлежи на изпълнение, без длъжникът да е имал възможност да се защити, обясни Манолова. По думите й този режим не дава възможност на съдилищата да следят за неравноправни клаузи, както и за допуснати грешки при изчисляването на размера на дълга.
По този начин длъжникът е поставен в неблагоприятна позиция и е лишен от възможността да се защити.
Припомняме, че преди месец Европейската комисия задейства наказателна процедура срещу България заради нарушаване на европейското законодателство в тази сфера. Комисията даде на страната ни двумесечен срок за справяне с проблема.
С моя екип предлагаме баланс между икономически силните и субектите, обясни Манолова. В изготвянето на законопроекта са участвали адвокати, магистрати, неправителствени организации и експерти. Предлагат се няколко кръга от промени. Първият се отнася до осигуряването на възможност на съдилищата служебно да следят за наличието на неравноправни търговски клаузи. Това кореспондира и със задължението на банките по чл. 417 да представят и договора с длъжника, а също така и всички документи, които съпътстват договора. Това е първото ниво на защита срещу такива клаузи. Предлагат се общо 4 равнища на защита – с възражение, с атакуване на заповедта за изпълнение или по всяко време в рамките на исковото производство, добави омбудсманът и обясни, че вторият кръг от промени са свързани с възможността, длъжникът да спре принудителното изпълнение в случаите когато има неравноправни търговски клаузи или когато той смята, че задължението му не е изчислено правилно. Изключение ще има за държавата и общините в техните взаимоотношения с гражданите и в случаите когато става дума за работодател, който има задължения към работниците му. С документи за направени плащания, той ще може да спре производството срещу него.
Третият кръг от предложения са свързани с хипотезата при неоткриване на длъжника на посочения адрес и призоваването му чрез залепване на съобщение. Това бяха мерки срещу възможността гражданин да бъде осъден без да бъде информиран за това. В практиката се оказа, че във всички случаи, в които длъжникът не е намерен, със завеждането на исково производство и осигуряване на особен представител има случаи, в които длъжникът е платил, но представителят не знае и се случва той да плаща два пъти едно и също задължение. Предлагаме възможността когато длъжникът разбере за претенцията да може да спре производството с подаване на възражение, каза още Манолова.

Въвеждат еднодневни винетки от 2026 г.

автор:Дума

visibility 11620

/ брой: 136

Газът поевтинява с 3,8% през август

автор:Дума

visibility 11888

/ брой: 136

Подадохме ново искане за 653 млн. евро по ПВУ

автор:Дума

visibility 11775

/ брой: 136

Пекин и Брюксел се сближават

автор:Дума

visibility 12177

/ брой: 136

Евродепутат заплаши Фон дер Лайен със съд

автор:Дума

visibility 11886

/ брой: 136

Москва и Киев върнаха по 1200 пленници

автор:Дума

visibility 11502

/ брой: 136

Накратко

автор:Дума

visibility 11680

/ брой: 136

Тромб

автор:Александър Симов

visibility 12050

/ брой: 136

Островът - вчера, днес, утре...

автор:Атанас Зафиров

visibility 11923

/ брой: 136

Законът - позор на Зеленски

visibility 11617

/ брой: 136

Недостиг

автор:Аида Паникян

visibility 12354

/ брой: 135

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ