17 Септември 2025сряда19:27 ч.

Снимка twitter.com/f1

Макс Верстапен е №1 и в Гран при на Унгария

автор:Дума

visibility 949

Нидерландецът Макс Верстапен с Ред Бул спечели състезанието за Голямата награда на Унгария, 13-и кръг за сезона във Формула 1. Световният шампион потегли от десета позиция на стартовата решетка, но се възползва от грешки на съперниците си и записа осми успех за сезона. Втората и третата позиция на "Хунгароринг" останаха за пилотите на Мерцедес Люис Хамилтън и Джордж Ръсел. Челната шестица бе допълнена от испанеца Карлос Сайнс с Ферари, мексиканеца Серхио Перес с Ред Бул и Шарл Льоклер с Ферари. Именно италианците са големите губещи от това състезание, най-вече заради грешната стратегия.

В първите 30 обиколи от надпреварата не се случи почти нищо запомнящо се. Ръсел, който потегли от полпозишън, заложи на най-меките гуми и задаваше темпото в състезанието в първата третина от надпреварата. Първите спирания в бокса преминаха без големи затруднения за всички в челото на колата, освен за Льоклер, който загуби няколко секунди при смяната.

Льоклер за пръв път успя да излезе начело на колоната в 31-вата обиколка, когато на старт-финалната права успя да изпревари Джордж Ръсел. Няколко обиколки по-късно за пръв път над пистата "Хунгароринг" заваля, а Льоклер бе вкаран в бокса, където му бяха сложени гумите "хард".

Стратегията на Ферари бе той да кара с тях до края на състезанието, но тя се оказа напълно погрешна, още повече, че очакваният пороен дъжд така и не дойде. След излизането от бокса Льоклер се оказа зад Макс Верстапен, който междувременно си проби път от десетата позиция на старта. По-малко от две обиколки по-късно, в 42-рата, нидерландецът се завъртя на един от завоите и бе изпреварен от Льоклер. Битката между двамата продължи и в 45-ата обиколка Верстапен си върна позицията след атака на старт-финалната права и изпреварване на излизането от първия завой.

Така световният шампион се оказа на трета позиция в класирането зад Карлос Сайнц-младши и Люис Хамилтън, които обаче до момента бяха влезли само по веднъж в бокса. След като двамата лидери се озоваха за втори път в бокса, Верстапен пое водачеството, а междувременно Джордж Ръсел с най-меките гуми успя да изпревари Льоклер за втората позиция.

Това окончателно провали тактиката на Ферари и в 55-ата обиколка "черните кончета" развяха бялото знаме и решиха да извикат монегасеца в бокса, за да му сложат гуми "софт". Дори и с тях обаче вече бе твърде късно за атака на челните места и Льоклер остана шести, а съотборникът му Сайнс загуби битката за позиция на подиума с пилотите на Мерцедес.

В същото време седемкратният световен шампион Люис Хамилтън се движеше с чудесно темпо с най-меките гуми и в крайна сметка финишира втори, като изпревари съотборника си и сънародник Ръсел. Освен това Хамилтън записа и най-бърза обиколка от 1:21.386 минути, което му донесе допълнителен бонус от една точка.
В генералното класиране води Верстапен с 258 точки, втори е Льоклер със 178 точки, а трети със 173 т. е Серхио Перес.
Сега във Формула 1 следва почти месец почивка, а старт №14 е на 28 август на пистата "Спа" в Белгия.

Скандални разлики в цените от борсата до магазина

автор:Дума

visibility 687

/ брой: 173

Финансовото министерство пласира ДЦК за 300 млн. лева

автор:Дума

visibility 670

/ брой: 173

Бум в търсенето на екзотични валути

автор:Дума

visibility 571

/ брой: 173

Младите българи предпочитат да инвестират в акции, а не в имоти

автор:Дума

visibility 685

/ брой: 173

Израел удари Газа с цялата си мощ

автор:Дума

visibility 718

/ брой: 173

ЕК отлага 19-ия пакет санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 627

/ брой: 173

47% от македонците не одобряват поетия курс

автор:Дума

visibility 604

/ брой: 173

Накратко

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 173

Банализмите на психодясното

автор:Александър Симов

visibility 632

/ брой: 173

За образованието

visibility 629

/ брой: 173

Слънчевото дете на българската поезия

visibility 634

/ брой: 173

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ