Македония се събужда и търси истината
Лидерите на опозицията и новооснованото движение "Има бъдеще" за настоящето и бъдещето на Македония
/ брой: 104
Разговора води Методи Методиев, кор. на ДУМА в Белград
От няколко дни в Македония не спират уличните протести, като от столицата Скопие те се прехвърлиха към Битоля, Прилеп и Струмица. Опозицията остро осъжда действията на властта срещу демонстрантите, след като основно в Скопие се стигна до сблъсъци между органите на реда и протестиращите. Според нея Груевски е избрал пътя на диктаторите като Слободан Милошевич и Николае Чаушеску за напускането на властта. Самият македонски премиер сам потвърди тези обвинения, след като беше преизбран миналата неделя за лидер на ВМРО-ДПМНЕ по сталински с 99,9% на специално свикан партиен конгрес в Куманово. За него гласуваха 528 от 529 делегати на форума в Куманово. Една-единствена бюлетина беше невалидна. Той беше единственият кандидат за партиен лидер в най-лошите традиции от тоталитарната епоха. Груевски е начело на ВМРО-ДПМНЕ от 2003 г., а от 2006 г. е министър-председател на страната.
Поне от три месеца в Македония има тежка политическа криза. Опозицията в лицето на СДСМ направи големи разкрития за тежки корупционни схеми на премиера Никола Груевски и най-близкото му обкръжение, включващи кадруване в съдебната система и изборни манипулации, както и тотален контрол над медиите. В повечето корупционни схеми участва лично директорът на Агенцията по сигурност и контраразузнаване Сашо Миялков, който е и братовчед на македонския премиер. Груевски многократно обвинява опозицията, че иска "да предизвика междуетнически конфликт". Той също така твърди, че неговите политически опоненти обслужват чужди служби.
Оставки и започване на прозрачно и независимо разследване за публичните обвинения и разкрития, които станаха факт в Република Македония, поискаха посланиците на Германия и САЩ в Скопие - Кристине Алтхаузер и Джес Бейли.
Междувременно изтъкнати македонски политици, представители на научните среди и общественици учредиха Гражданското сдружение за диалог с гражданите "Има бъдеще". Мотото на събитието е "Македония има бъдеще". Движението дава много сериозна заявка за превръщането си в сериозен политически субект в Македония и същевременно в политическа сила, която несъмнено ще играе важна роля в бъдещите процеси за решаването на тежката политическа криза, обхванала страната през последните няколко месеца. Какво мислят в новата организация за спонтанните протести в страната:
Идеологът на движението "Има бъдеще" проф. Йове Кекеновски:
- Това е трагедия, която обаче може да се превърне в още по-голяма такава. Ние предупредихме за подобно развитие на събитията още на пресконференция в Белград. Поради липсата на съвест в политическия елит на Македония се стигна дотам брат да вдигне ръка срещу брата, приятелят да се изправи срещу приятеля си, съседът - срещу съседа си. Това е най-големият трагизъм, който понастоящем се случва в Македония и аз, за съжаление, съм песимист.
Протестите несъмнено ще продължат и ще се задълбочават, а от друга страна, властта ги игнорира с невиждана твърдоглавост, като че ли нищо не се случва, с единствената мисъл да си спаси кожата. В тази връзка визирам най-вече премиера и председател на управляващата партия ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, който въобще не си дава сметка, че може да се стигне до такава трагедия, от която с години няма да може да се съвземем.
От друга страна, смятам, че бъдещето на новооснованото движение за диалог с гражданите "Има бъдеще" е светло. Ние имаме своето място и перспективи в обществения живот на Република Македония. Трябваше доста по-рано движението ни да се формира, за да събудим гражданската съвест в страната ни. Трябва ясно да се разбере един път завинаги, че гражданите не са важни само като гласоподаватели по време на изборите и с това тяхната роля да се изчерпи. Повече никога в Македония не трябва да бъде позволено хора без съвест и грижа за народа да управляват страната, каквато е настоящата управляваща гарнитура. Тези хора трябва да бъдат строго наказани.
Отворени сме за сътрудничество на първо място с всички граждани на Република Македония, но също така и с всички политически и неправителствени субекти в страната. Готови сме да си сътрудничим с всички, които мислят доброто на Македония.
Сюлейман Рушити, режисьор, бивш министър на образованието и науката на Македония:
- Смятам, че гражданите, без оглед на етническата или верската им принадлежност, започнаха да изпреварват политическите процеси. Налице е фактът, че всички заедно протестират.
Движението ни е последица от вече появилата се гражданска философия. Ако направим един бърз анализ на всичко, което се е случвало и се случва в Македония, и реалността правителството също да е мултиетническо ще стигнем до извода, че и корупцията, и криминалната престъпност също са общи. Следователно, противопоставянето на тези язви на обществото също е мултиетническо. Гражданите и обществото несъмнено ще дадат своята подкрепа на движението, тъй като те имат нужда някой да говори от тяхно име и да се застъпва за правата им, тъй като понастоящем техните мисли и желания очевидно не са политически представени. Аз лично ще се трудя да бъда навсякъде и свободно да кажа това, което мисля, за да може да се промени и изгони злото. Не само, че смятам, че албанците в Македония ще окажат подкрепа на движението - погледнете социалните мрежи. Те са препълнени от коментари на македонски албанци и албански неправителствени организации от Македония.
О.р. генерал Илия Николовски:
- Служил съм в две армии и пет държави. Основно в ЮНА (Югославската народна армия - бел. ред.) и Армията на Република Македония. Бил съм военен аташе в Гърция, България и в Щаба на НАТО в Брюксел в качеството си на първи македонски представител във Военния комитет на Алианса. Преминал съм през всички командни длъжности от командир на взвод до командир на корпус, а също така съм бил и съветник на министъра на отбраната на Македония по въпросите на сигурността.
Днес Македония е преди всичко в дълбока политическа криза, на второ място - в институционална криза, и на трето - в криза по отношение на сигурността, която е съвсем вероятно да ескалира. Засега кризата все още не е излязла извън контрол. Всички, които имат отношение към позитивните процеси у нас, се надяват това и да не се случи. Най-лошият сценарий би се изразил в междуетнически конфликти, но за радост към момента не съществуват реални предпоставки за подобно развитие на ситуацията. Да не забравяме обаче, че винаги може да се намери някой, който да злоупотреби с крехкия етнически мир в Македония и само една искра може да предизвика много сериозен пожар.
От друга страна, трябва да признаем, че македонският сектор за сигурност е партизиран и се нуждае от сериозни реформи и прочистване. В страната ни трябва да дойде на власт преходно правителство, без значение на политическите сили, които ще го излъчат, и да се проведат едни истински, свободни и демократични избори. Дълбоко съм убеден, че ако това правителство не беше на власт, Македония отдавна вече щеше да е член на НАТО. Но с дразненето на Гърция от сегашните властимащи и техните стъпки от 2008 година насам се наблюдава влошаване на ситуацията по отношение на членството и се появяват допълнителни условия по въпроса. Преди препъникамък беше само името, а сега на преден план излизат и корупцията, и нарушаването на човешките права и много други. Страхувам се да не се стигне до отнемането на кандидатския статут на Македония, което ще е истинска национална трагедия.
Горан Митевски, бивш директор на Агенцията за сигурност и контраразузнаване на Република Македония от 1999 до 2001 г., а след това до 2003 г. Директор на Бюрото за обществена сигурност, един от основателите на Движението "Има бъдеще":
- Искаме да обединим около себе си всички граждани на Република Македония, които не са съгласни с настоящия начин на управление на страната ни. Аз съм професионалист в своята област и съм следвал във Факултета за сигурност в Скопие, имам и 17 години стаж в структурите на МВР. В случай, че се върна обратно в Министерството на вътрешните работи, целта ми ще бъде провеждането на реформи, които така и не са направени нито в Агенцията за сигурност и контраразузнаване, нито в Бюрото за обществена сигурност. На първо място това би означавало поставянето на точните хора на точните места. Настоящите партизански и партийни назначения занемариха професионализма в службите и сектора за сигурност. Структурата и йерархията трябва да бъдат професионално позиционирани с цел решаването на задачите и предизвикателствата, пред които са изправени службите в Република Македония.
Понастоящем не виждам реални предпоставки за избухването на етнически конфликт у нас и повтарянето на събитията от 2001 година. Албанците са пропорционално застъпени във всички органи на управление на всички нива и също така имат напълно равни права с македонците. По-вероятен изглежда един междупартиен конфликт между ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ с оглед на обявените от Заев документи. Напрежението между тези два политически субекта нараства от ден на ден и може реално да се очаква на 18 май в деня на митинга на опозицията да се стигне до сблъсъци между представители на тези две партии.
Въпреки, че в момента имаме едни и същи цели, аз нямам контакт с представителите на СДСМ. За съжаление, ние не работим координирано по въпроса за свалянето на сегашното управление и съставянето на техническо правителство, което би върнало институциите в срок от една година в нормален ритъм на работа и организирало и провело честни, свободни и демократични избори. Протягаме ръка към всички опозиционни сили, като обаче това не означава, че няма да бъдем политически противници на следващите избори.
Лидерът на Движението "Има бъдеще" д-р Владимир Лазаревик:
- Смятам, че инициативата дава на гражданите, независимо от политическото им определение, една нова форма на изразяване на техните интереси. Вярвам, че ще получим много широка подкрепа в общественото пространство чрез съобщенията, които получаваме, много хора се включват при нас и т. н. Отиваме при гражданите за диалог с тях и ще се развиваме като сериозна организация. Ще търсим проектно финансиране и първият ни проект, както споменах, е директният диалог и разговор с гражданите. Разбира се, че ни подкрепят и членове на ВМРО-ДПМНЕ.
Протестите през последните дни са и трагедия, но и сериозен сигнал, че гражданското общество в Македония се събужда и търси истината. Народът не е съгласен подобна власт да го управлява и неминуемо ще я промени. Дори вече и органите на реда подкрепят гражданските протести. Те също са граждани и не могат в своята същност да подкрепят един подобен антинароден режим. И тези, които трябва да пазят властта, вече се обръщат против нея. Краят на сегашните управляващи е много, много близо.