18 Юли 2025петък23:21 ч.

Махленска седянка

/ брой: 273

автор:Мария Нинова

visibility 3327

Народното събрание отдавна се е превърнало в комедия. Като започнем от управляващата коалиция, минем през депутатите и завършим с комисиите.
Вчера правната парламентарна комисия  трябваше да дебатира на тема "Мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура". Залата на заседанието бе пълна с депутати, политолози, протестъри, представители на Инициативния комитет за провеждане на референдума, анализатори, омбудсман и т.н. Но така и не стана ясно какво точно дебатират събралите се. От една страна, сценаристите от "Шоуто на Слави" повтаряха, че 2,5 милиона души са подкрепили мажоритарния вот. От друга, видните анализатори ги контрираха, че това е несериозно и законите трябва да се спазват. Трети пък останаха недоволни от воденето на дебата.
Никакъв консенсус. Нищо смислено. За тона на дебата да не говорим. Махленски и посредствен. Като им гледаш физиономиите на половината участници, разбираш защо държавата продължава да дълбае дъното. Направо ти се иска да си купиш еднопосочен билет и да се махнеш завинаги.
Не може да се отрече, че грешката беше още в самото начало, когато се инициираше референдумът. Липсата на дебат доведе до антисистемен вот. Но това не дава основание на няколко човека да се изявяват като говорители на желанията на народа. Колкото и да са лоши законите у нас, каквито и вратички да имат, те трябва да се спазват. Дали ни харесва или не, е тема на друг разговор. Ако някой толкова искаше голяма промяна, да беше питал хората дали искат свикване на Велико Народно събрание и промяна на Конституцията. Нямаше такъв въпрос. Затова трябва да се спазва това, което имаме като даденост.
Но да се обижда и да се стига до посредствени реплики - това няма да доведе до нищо. Освен до още по-голямо отвращение. Ножицата между политиците и хората се е отворила до краен предел, а подобни дебатчета няма да успеят да скъсят дистанцията.


 

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ