29 Юни 2024събота20:49 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Вектор Създаването на специални икономически зони има сериозен ефект

Магнит за инвестиции

Министерството на икономическото развитие одобри създаването на 6-та специална икономическа зона (СИЗ) в Русия – в Калужска област (град Людиново и Людиновски район)

/ брой: 134

visibility 7067

Елена Кукол 

 

Тук ще се произвеждат строителни материали и резервни части за автомобили. Заявените инвестиции са в размер на 33 милиарда рубли. Федералният бюджет е готов да отпусне 6 милиарда рубли за развитието на зоната.
Планира се в новата СИЗ да бъдат създадени повече от 3 хиляди работни места. В резултат на развитието на автомобилостроенето в Калужка област средната работна заплата за областта е нараснала с 16%.
Специалните икономически зони са необходими за привличането на мащабни инвестиции в икономиката. Схемата е елементарна: държавата определя терените, изгражда им необходимата инфраструктура и предоставя преференции на инвеститорите за конкретни проекти. „Чуждестранният опит сочи, че са необходими 10-15 години специалната икономическа зона да заработи с пълния си капацитет, - отбеляза Савелиев. - В Русия СИЗ се създаде едва преди осем години. Но ефектът вече е осезаем. Той се проявява дори в това, че държавата харчи все по-малко за СИЗ, а инвестициите на резидентите нарастват. През 2012 г. последните са инвестирали 24,3 милиарда рубли. Федералният бюджет е отпуснал по-малко от 6 милиарда“.
За седем години в руските специални икономически зони са се „регистрирали“ 326 компании от 21 страни. 57 от тях са с чуждестранен капитал. „Нашите условия се харесват на чуждестранните инвеститори, - констатира генералният директор на една от специалните икономически зони Олег Костин. - Те разбират, че проектът се реализира под егидата на държавата, и затова се чувстват спокойни. Като цяло, за тях СИЗ са отличен начин те да стъпят на руския пазар“. Руските инвеститори също оценяват условията, които специалните икономически зони биха могли да им предоставят. Директорът на правния отдел на една от компаниите Алексей Завалев, казва, че един от основните фактори за потенциалния резидент е сигурността за инвестициите. „В специалните икономически зони за това можем да бъдем спокойни. Статутът на терените на тези зони е твърдо установен от федералния закон и те не се предоставят за изкупуване от различни субекти, - уточнява Завалев. - Не по-малко важни са предлаганите от тези зони удобства и преференции, възможностите за достъп до определени енергоносители, трудовите ресурси и, разбира се, мнението на резидентите, които вече работят в тях“.
През 2012 г. икономическите зони внесоха в бюджета 7 милиарда рубли от данъци. В сравнение с 2011-та увеличението е със 74%. Но не всички СИЗ са еднакво ефективни. От туристическите СИЗ възвращаемостта е по-ниска, отколкото се очаква, защото по такива проекти възникват много въпроси - например такива, свързани с цените на билетите. Затова и динамиката на развитие на подобни проекти е по-ниска.

БСП срещу продажбата на оборудването за "Белене"

автор:Дума

visibility 1127

/ брой: 121

Законът за надценките на хляба е неприложим

автор:Дума

visibility 952

/ брой: 121

Официално ни отрязаха за еврозоната през 2025 г.

автор:Дума

visibility 1496

/ брой: 120

НАТО с нова мисия за подкрепа на Украйна

автор:Дума

visibility 1175

/ брой: 121

Германско гражданство след пет години

автор:Дума

visibility 1096

/ брой: 121

Провали се опитът за военен преврат в Боливия

автор:Дума

visibility 1058

/ брой: 121

Накратко

автор:Дума

visibility 843

/ брой: 121

Пак гоним дивото

автор:Нора Стоичкова

visibility 1017

/ брой: 121

Зор да се покажем

автор:Аида Паникян

visibility 1133

/ брой: 121

Самоунижението в Благоевград

автор:Александър Симов

visibility 1055

/ брой: 121

Съкровище на българската медицина

автор:Аида Паникян

visibility 999

/ брой: 121

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ