28 Март 2024четвъртък10:30 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Лупусът - големият имитатор

Вълчанката може да се провокира и от вирусна инфекция, и от противозачатъчни, уточнява д-р Даниела Янева, ревматолог в Университетска болница "Св. Анна" - София

/ брой: 14

автор:Аида Паникян

visibility 17107

"Важно е да се знае, че болестта не се предава от майка на бебе - бебето се ражда здраво"

- Д-р Янева, какво представлява лупусът?
- Системният лупус е различен от кожния. Системният лупус еритематозус е автоимунно заболяване, при което организмът изработва вещества - антитела, които вместо да ни защитават от външни вредители атакуват клетките и органите на човешкия организъм. Те могат да засегнат всякакви тъкани и органи. При системния лупус организмът започва да "изяжда" сам себе си. В миналото, поради високата агресивност на заболяването, то е наречено лупус, което на латински означава вълк. Заболяването може да протича разнообразно при различните болни. Нещо повече - при един болен ходът на болестта може да има различни прояви. Така че е трудно да се даде строга схема какво е болестта и как протича. При тази болест има широка палитра от антитела и в зависимост от това кои преобладават се унищожават различни органи и тъкани.
Лупусът е сложна и многопластова болест. Като цяло това е рядко заболяване. За България няма епидемиологично проучване, но по света заболяват 4 до 5 души на 10 000 души население. Затова има опасност да се пропуснат първите симптоми и от личния лекар, и от пациента... Имали сме случаи, в които са минавали 6 месеца в лутане до поставяне на вярната диагноза. Невинаги болестта започва остро.
- Споменахте, че заболяването е автоимунно, но все пак медицината има ли яснота каква е причината за проявата му?
- Не може да се каже точна причина. Има различни провокиращи и предразполагащи фактори. Предполага се, че има наследствено предразположение за развитие на автоимунно заболяване по принцип - такива са ревматоиден артрит, болестта на Бехтерев, синдромът на Сьогрен (синдром на сухи очи, уста и лигавици), тиреодитът на Хашимото, захарният диабет и пр. Така че ако един пациент е предразположен към развитие на автоимунно заболяване, различни фактори, които при други болни няма да се отразят по този начин, може да отключат заболяването. Може да се провокира от тежка вирусна или бактериална инфекция, от противогрипна ваксина, от противозачатъчни медикаменти, по време на бременност или след спонтанен аборт, в резултат на стрес. За съжаление няма точни причини, които да се следят, за да бъде предотвратено или хванато в ранен стадий заболяването. 
- В каква възраст най-често се проявява системният лупус?
- Това е болест на младите жени - от 18 до 30 г., и при тях протича доста агресивно. Над 35 г. заболеваемостта е по-рядка, а и колкото в по-късна възраст се развие, толкова по-леко протича  и по-лесно се справяме с него.
- Все пак, кои са първите признаци на заболяването, на които трябва да се обърне внимание?
- Системният лупус се лекува от ревматолози. Но самият пациент или личният му лекар могат да наблюдават за ранни симптоми. Например необясними продължителни температурни състояния, необяснимо (без спазване на диета) намаляване на теглото, обриви и най-вече т.нар. пеперуда на лицето (зачервяване на бузите, челото и носа), отоци и болки на малки стави на ръцете и краката, увеличени лимфни възли. При изследване на кръвна картина може да се види, че пациентът има нисък хемоглобин, увеличена утайка, при диференциалното броене на кръвните клетки може да се наблюдава намаление на броя на лимфоцитите. Вече след имунологично изследване и установяване на антитела се поставя точната диагноза. При преглед от личния лекар или от специалист може да се установи нарушение на сърдечния ритъм, може да има перикарден излив (повече от обичайното течност в сърдечната торбичка), плеврален излив в белия дроб. Може да има затегнато и продължително  протичане на пневмония, която не се влияе от обичайното лечение, може да бъдат засегнати бъбреците, като проявата е отделяне на голямо количество белтък. Може да се засегне централната нервна система с нарушение в паметта, силно главоболие, нарушение на познавателната функция на мозъка. Така нареченият цереброваскулит е една от най-тежките прояви на заболяването и изисква спешно и агресивно лечение. Но не е изключено в такива случаи да бъде поставена диагноза инсулт или менингит... Всичко това илюстрира казаното по-горе - системният лупус имитира различни заболявания и засяга много органи и системи.
- Да разбираме ли, че системният лупус се маскира зад обичайни заболявания?
- Лупусът е заболяване, което е изключително голям имитатор - имитира белодробно или сърдечно заболяване, бъбречно или неврологично заболяване. Факт е, че диагностиката и лечението му са своеобразен висш пилотаж. Когато общопрактикуващият лекар види, че при заболяване на млада жена нещата не вървят по обичайния начин, трябва да се мисли и за автоимуннозаболяване и пациентката да бъде насочена към ревматолог.
- Касата каква част от изследванията и прегледите, които споменахте, поема?
- Прегледът при ревматолог се осъществява с талон 3 от личния лекар. Що се отнася до изследванията, касата не поема всички. Касата поема изследването на антинуклеарните антитела, но то не е достатъчно за диагностициране на болестта, защото те ни ориентират, че има нарушение в имунитета, но не дават представа какво точно е то. За установняването на болестта е необходимо да бъдат изследвани повече антитела. В частни лаборатории този разширен АНА профил струва над 100 лв. Никак не са малко пари, но като се има предвид цената на късната диагноза, струва си.
- Само при диагностицирането ли се прави това изследване?
- Не, ако е налице заболяването, изследването се прави през няколко месеца с оглед проследяване ефекта от лечението.
- Какво е лечението на този вид лупус и имат ли достъп до него българските пациенти?
- Лупусът се лекува от дълги години, в последното десетилетие относително успешно. Първите използвани медикаменти са  кортикостероиди. Тези препарати имат място в лечението на болестта и в момента. Но има и други лекарства, чиято цел е овладяването на различните състояния и степени на заболяването. Това са антималариците, различни цитостатици. Те потискат образуването на антителата. Много дълго време нямаше ново лекарство за лечение на лупус, но през последните няколко години вече има медикамент от ново поколение - моноклонално антитяло. Целта на този препарат е да потисне образуването на антитела и да унищожи съществуващите в кръвното русло, като по този начин се прекратява процесът на увреждане на  организма.
- За всички пациенти ли е приложимо?
- Не, само за пациенти с леки до умерени форми на системен лупус, не се прилага при болни, при които е засегната централната нервна система (цереброваскулит) и бъбреците (лупусен нефрит), тъй като в момента още няма клинични изпитвания, които да доказват, че медикаментът е ефикасен и безопасен в тези случаи. Прилага се венозно веднъж на 28 дни и може да се съчетава с останалите методи на лечение.
- Поема ли се от НЗОК?
- Поема се от касата, както и останалите биологични медикаменти при съответните условия. Има изработени стандарти на Дружеството по ревматология и на НЗОК, които определят подходящите за това лечение пациенти. По принцип биологичните агенти не са безобидни медикаменти и трябва да се прилагат след много внимателна преценка дали пациентът е подходящ за този вид лечение... Бих казала, че откакто България е в ЕС, до българските пациенти, в частност тези с ревматологични заболявания, новите медикаменти достигат относително бързо.
- Ясно е как се лекува заболяването, но лечимо ли е?
- Не бих казала, че може да бъде излекувано така, както бихме излекували хрема. Системният лупус е болест, която човек носи до края на живота си, но, ако се контролира добре, може никога да не стигне до усложнения. Както е например хипертонията - пациентите, които я контролират добре, не стигат до усложнения. С новите медикаменти качеството на живот на пациентите със системен лупус се повиши много. Продължителността на живота - също. В момента прогнозата на пациентите със системен лупус е значително подобрена в сравнение с тази отпреди 15-20 години.
- Какво не трябва да прави пациентът с лупус - има ли определени храни, които не трябва да консумира, какво да е поведението му по отношение на цигари и алкохол, на лекарства, физическа активност?
- Няма схема по отношение на физическите натоварвания. Препоръчваме да се избягват много стресовите и изчерпващи имунитета състояния. Пациентите с лупус трябва да се пазят от прекомерна слънчево излагане, защото слънчевите лъчи провокират образуването на антитела. Но вече има много фотозащитни кремове с висок фактор, които е добре да прилагат пациентите с лупус. Ако пациентка с лупус забременее, ако заболяването не е в ремисия, бременността може да я обостри. Затова пациентките с лупус могат да забременяват след трайна ремисия и стриктно да бъдат наблюдавани по време на бременността от АГ-специалист и ревматолог. Важно е да се знае, че болестта не се предава от майка на бебе - бебето се ражда здраво.
Важно е да се знае, че пациент със системен лупус при лечение на бактериална инфекция не трябва да взима антибиотик от групата на пеницилина.
 

Летният сезон тръгва с 10-15% по-високи цени

автор:Дума

visibility 435

/ брой: 58

Цената на яйцата гони световен рекорд

автор:Дума

visibility 428

/ брой: 58

Париж готов на война с Русия за Одеса

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 58

ВМРО-ДПМНЕ отлага промените в конституцията

автор:Дума

visibility 433

/ брой: 58

Евросъюзът отстъпва пред фермерите

автор:Дума

visibility 426

/ брой: 58

Накратко

автор:Дума

visibility 399

/ брой: 58

Десница по дьо Сад

автор:Александър Симов

visibility 459

/ брой: 58

Обирът на руските активи

автор:Юри Михалков

visibility 510

/ брой: 58

Особена порода

visibility 447

/ брой: 58

Престъпен интерес на ЕС

автор:Юри Михалков

visibility 614

/ брой: 58

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ