19 Септември 2024четвъртък07:31 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Невероятно, но факт

Луд свят, луди войни

В хилядолетната история на човечеството има десетки примери за странни въоръжени конфликти, липсващи мирни договори и битки без жертви

/ брой: 229

автор:Ина Михайлова

visibility 3220

Едва ли има нещо по-ужасно и по жестоко от войната. Милиони хора, стотици държави, десетки цивилизации са останали само спомен заради въоръжени конфликти, сеещи разруха. В хилядолетната история на човечеството обаче има и войни, предизвикали недоумение, дори усмивки. Краткият списък със странните сблъсъци е забележително четиво...

Най-кратката

война е Англо-занзибарската. Продължава само... 40 минути. Конфликтът между Обединеното кралство и Занзибар започва и приключва на 27 август 1896 г. Войната избухва малко след смъртта на султан Хамид бин Тувани, настроен пробритански. Наследникът му - принц Халид бин Баргаш, бил срещу империята. Британците подкрепяли Хамуд бин Мухамед. Според договор, подписан от Занзибар през 1886 г., едно от условията за избор на султан било одобрението от Британската империя. Британците изпратили ултиматум Занзибар да промени избора си. В отговор султан Бин Халид мобилизирал дворцовата гвардия и се барикадирал в двореца. Ултиматумът изтекъл в 9 ч. на 27 август. Междувременно Британската империя изпратила в Занзибар три разрушителя, два други бойни кораба, 150 морски пехотинци и 900 наемници от Занзибар. Конфликтът започнал в 9,02 ч. с масирана бомбардировка. Артилерийският огън запалил двореца и унищожил защитната артилерия с първите изстрели. Занзибар свалил флага в 9,40 ч., като моментално било подписано прекратяване на огъня от двете страни. Британската империя спечелила войната с цената на един ранен моряк. Жертвите от страна на Занзибар били над 500 дворцови стражи.

Застреляно прасе

става повод за войната през 1859 г. между САЩ и Британската империя за границата между Съединените щати и Британска Северна Америка. Причината за конфликта били островите Сан Хуан, разположени между Ванкувър и САЩ. Прасешката война, наречена така заради убийството на едно прасе, приключва с една-единствена жертва - въпросното прасе. САЩ и Британската империя разрешават спора, без да влизат в директен въоръжен конфликт.

335 години без изстрелян патрон

Мнозина си мислят, че 100-годишната война е твърде дълга. А какво ще кажете за цели 335 години конфликт - от 1681-а до... наши дни - 1986 г. Най-дългата война в историята на света е между Холандия и островите Сили (намират се на юг от Британските острови). Конфликтът продължава повече от три столетия, но не е изстрелян нито един патрон. Така войната остава в историята като най-дълго водената без нито една жертва от двете страни. Въпреки някои въпросителни около документа за обявяване на войната, двете страни подписват мирен договор през 1986 г.

Когато противниците се напиват заедно

С такова име остава в историята друг конфликт. След разпадането на СССР 2/3 от Молдова решава да поддържа по-близки връзки с Румъния. Останалата една трета от населението, главно хората от районите на изток от р. Днестър, решават да запазят връзките си с Русия и Украйна. И създават Приднестровската република, която веднага влиза във война с Молдова. Всяка вечер офицерите от двете воюващи страни се напивали заедно, а на следващия ден заставали начело на поверените си части.

Хората срещу... птицата ему

Ему войната в Австралия, известна още като "Великата ему война", е едноседмичен конфликт. При това единствен в историята между човек и птица. Започва през 1932 г., когато австралийските власти решават да обявят война на птиците ему на територията на окръг Кампион, Западна Австралия. Същата година птиците се размножават прекомерно, като според местните жители именно те били виновни за сушата и високите температури. Няколко взвода войници от австралийската армия са изпратени срещу врага с въоръжение от две картечници с по над 10 000 патрона за всяка.
След седемдневни активни "бойни" действия командирът на частта майор Мередит се убедил, че безразборната стрелба няма ефект. Птиците бягали дори и след попадение от куршум. Отчаян, Мередит обявил ему за "австралийските Зулу". Убитите 20 000 птици били нищожно количество спрямо общата популация на ему в окръга. Седем дни след началото на войната министърът на отбраната обявил "отстъпление", т.е. Австралия де факто загубила войната срещу птиците ему.

100 часа футбол

Футболната война между Ел Салвадор и Хондурас през 1969 г. продължава 100 часа. Причините за нея са дългогодишни политически проблеми между двете латиноамерикански държави. Конкретният повод са масовите безредици по време на официалната среща по футбол между двете държави. След мача за квалификациите за Мондиал 1970 на 14 юли 1969 г. Ел Салвадор започва военна операция срещу Хондурас. Организацията на американските държави успява да наложи временно спиране на огъня на 20 юли с.г., като армията на Ел Салвадор се изтегля от хондураските територии през август. Ел Салвадор се класира за финалите на Световната купа, като напуска борбата след груповата фаза.

Телеграфната война

от 1812 г. е една от най-странните в отношенията между САЩ и Британската империя. Парламентът на Великобритания приема резолюция, която удовлетворява щатските претенции два дни преди започването на военните действия. Ако през далечната 1812-а е имало телеграфна връзка между САЩ и Великобритания, то войната не би започнала. САЩ започват конфликта с инвазия в... Канада. Въпреки че основната причина за войната е свободата на океанската търговия за щатските кораби, мирният договор не съдържа дори ред, отнасящ се за тази търговия на бившите колонии. Освен всичко друго и САЩ, и Британската империя твърдят, че са спечелили войната...

Село срещу империя

Малкото градче на границата между Англия и Шотландия Беруик-над-Туийд де юре се водило във война с Руската империя почти цял век. Дълги години населеното място било разменна монета между английските и шотландските крале. Заради бурната си история Беруик добива статут на "особен град", като според легендата дори британската кралица Виктория е носила титлата "Кралица на Британия, Ирландия, Беруик-над-Туийд и всички британски колонии". По време на Кримската война Виктория обявява война на Руската империя. След края на войната, при подписване на мирния договор, Беруик-над-Туийт не е включен при спогодбите. По този начин де юре Беруик остава във война с Руската империя и правоприемника й - Съветския съюз.
Дори след разследване на Би Би Си не се открива документ, в който да се потвърждава сключване на мирен договор между Беруик и Русия. Независимо от съмненията, през 1966 г. съветски дипломат пристига в града, носейки мирен договор. Кметът тогава Робърт Нокс изпраща съобщение по дипломата: "Моля, предайте на всички руснаци, че вече могат спокойно да спят по леглата си и че нападение от страна на Беруик вече не е възможно!" Юристите, разбира се, отричат мирния договор, тъй като към момента на сключването му Беруик е част от Великобритания и е субект на всички мирни договори, подписани от кралската власт.

Мирен договор след... 24 века

Още един куриозен факт от историята. По време на Пелопонеската война Атина и Спарта са от "двете страни на барикадата". Де факто войната между тях приключва през 404 г. пр.н.е., като след това двата полиса дори са съюзници при други конфликти. Никога обаче не е открит или не е споменаван документ за подписан мирен договор. Договорът е парафиран през... 1994 г. - 2398 години след края на войната между двата полиса.
Има и други "липсващи договори". Мирен договор между Картаген и Рим е подписан през 1985 г. - 2131 години след Третата пуническа война. Сан Марино подписва мирен договор с Швеция през 1996 г. - 348 години след края на 30-годишната война, в която Сан Марино практически не участва, но се води противник на Швеция. Черна гора подписва мирен договор с Япония през 2006 г. - 100 години след като, в подкрепа на съюзния си договор с Русия, обявява война на имперска Япония, въпреки че няма флот, с който да участва в конфликта. Андора подписва отделен мирен договор с Германия през 1958 г., въпреки че обявява война на Германия през 1914 г. Коста Рика също прекратява състоянието си на война с Германия през 1945 г., въпреки че костариканци обявяват война на Германия през 1914 г.

 

Токът в Южна Европа - до пет пъти по-скъп

автор:Дума

visibility 618

/ брой: 178

Фон дер Лайен ни даде постен и скромен ресор

автор:Дума

visibility 655

/ брой: 178

Единайсет жени в новата Еврокомисия

автор:Дума

visibility 656

/ брой: 178

Атина иска европейско решение за мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 178

Накратко

автор:Дума

visibility 725

/ брой: 178

Ще се примири ли ЕП?

автор:Кристиан Вигенин

visibility 707

/ брой: 178

Светът по ръба на глобална и ядрена война

автор:Юри Михалков

visibility 675

/ брой: 178

Такса смет или национална криза с боклука?

автор:Барбара Пейчинова

visibility 614

/ брой: 178

Неуредици

автор:Барбара Пейчинова

visibility 827

/ брой: 178

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ