29 Март 2024петък00:47 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Снимка Драгомир Димчев

Ловешкият театър играе "В полите на Витоша" на сцената на Театрална работилница "Сфумато"

/ брой: 43

автор:Дума

visibility 208

Един от шедьоврите в българската драматургия - "В полите на Витоша" от Пейо Яворов, вече е в репертоара на Драматичния театър в Ловеч. Спектакълът е под режисурата на Крис Шарков, който категорично заявява присъствието си на българската театрална сцена.

След двете премиери през декември - в Ловеч и в София, театърът отново ще гостува в столицата на 11 март, този път като част от програмата на събитието "Софийски театрален салон", което цели да представи номинираните от цялата страна постановки за престижните ежегодни награди на Съюза на артистите в България - "Икар". Причината спектакълът "В полите на Витоша" да е част от събитието е номинацията на актрисата Боряна Бабанова в категория "Дебют" за ролята на Мила в Яворовата пиеса, научи ДУМА от Маргарита Капитанска, пиар и комуникации на ДТ Ловеч. Софийската публика ще може да гледа постановката на 11 март от 19 ч. на сцената на Театрална работилница "Сфумато".

През последните няколко години трупата на Ловешкия театър вдъхновява режисьорите със своя млад състав. Затова и Крис Шарков избира в главните роли на Мила и Христофоров да се превъплътят актьорите Боряна Бабанова и Неделин Найденов. Заедно с тях на сцената ще излязат Петко Венелинов, Елица Костова, Георги Грозев, Дейвид Тумбарков, Явор Костов-Яша и Аделина Петрова. 

Сценографията и костюмите за Яворовата пиеса са дело на Кирил Наумов, който тази година беше удостоен с награда за костюмография за спектакъла "Службогонци" от 25-ото юбилейно издание на Международния фестивал "Дни на комедията" в град Куманово, Северна Македония. По музиката работи Емилиян Гацов-Елби, известен с творчеството си за спектакли на Народния театър "Иван Вазов", Театър "София", Театър 199 и други. Плакатът е на графичния дизайнер и фотограф Драгомир Димчев.

"В полите на Витоша" на Пейо Яворов неслучайно е посочвана като един от шедьоврите на българската драматургия. Думите на автора докосват със своята нежност и любовна лирика, но в същото време се забиват като остриета от невъзможност. Тя е и една от първите български пиеси с европейска проблематика и форма, следваща две основни линии - политическа и любовна. 

Двадесетгодишната Мила и младият политик Христофоров са олицетворение на онази чиста любов, готова да унищожи дори тялото, за да може да просъществува, макар и не на този свят. Причината да се стигне до подобна крайност е една - пропитият от алчност брат на Мила - Стефан Драгоданоглу, също депутат, но от противоположна на Христофоров партия. 

Интересите на Стефан се въртят единствено около материалните облаги, затова иска да омъжи Мила за прилепчивия д-р Васко Чипиловски - заможен и добре поставен в обществото мъж. Любовта обаче е непримирима, трагичният край - неизбежен. 

"В полите на Витоша" далеч не е родена от фантазията. В нея Яворов вплита личната си любовна история с Мина Тодорова, чийто край е определен от смъртта. 

Освен характерната за автора красива неосъществимост на любовното чувство, пиесата се занимава и с вечния проблем за невъзможността на адаптация на българския интелектуалец в социалния и политическия живот.

"И една материална култура не служи за нищо, щом не е условие за реализирането на духовни цели", казва героят на Яворов - Христофоров. С тези негови думи става ясно страданието на поета и трудността му да приеме суровата действителност, в която се развива животът му.

"В полите на Витоша" е отпечатана през юли 1911 г. Пиесата обръща внимание на проблеми, характерни за времето си. В нея се виждат образите на забогатели по нечестен начин българи или идеалисти, които дори неспирайки да се борят, накрая остават единствено с нереализираните си блянове. В диалозите на автора стоят също политици, политиканстващи в името на материалната изгода, алчни и готови на всичко, за да се доберат до повече власт. 

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 302

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 320

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ