27 Юли 2024събота15:24 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

СНИМКА ДРАГОМИР ДИМЧЕВ

Ловешкият театър гостува в Театъра на армията с Вазовата пиеса "Службогонци"

/ брой: 53

автор:Дума

visibility 702

Емблематичната за българската драматургия пиеса "Службогонци", под режисурата на Николай Урумов, представя Ловешкият драматичен театър на сцената на Театър "Българска армия" на 19 март от 19 ч., научи ДУМА от Маргарита Капитански, експерт пиар и комуникации.

В края на миналата година трупата представи спектакъла на 25-ото юбилейно издание на Международния театрален фестивал "Дни на комедията" в Куманово, Северна Македония, където Кирил Наумов беше отличен с награда за костюмография.

Макар написана преди 120 години, пиесата "Службогонци" на Иван Вазов е все още актуална и насочва вниманието към съществуващи и до днес проблеми в управлението на България. Тя е сред най-ярките творби в българската класическа драматургия, а чрез нея авторът обръща внимание на теми, присъщи за хората след Освобождението, от които се открояват амбицията за власт, кариеризмът и корупцията. 

"Службогонци" е и едно от най-новите заглавия в репретоара на ДТ - Ловеч. Режисурата е на добре познатия от театралната сцена и киното Николай Урумов. Но освен че е режисьор на постановката, Урумов се превъплъщава в образа на Станчо Квасников и заедно с актьорите на Ловешкия театър Аделина Петрова, Георги Грозев, Гьорги  Трайков, Диана Спасова, Марина Георгиева, Нина Суванджиева и Явор Костов-Яша вдъхва нов сценичен живот на Вазовата пиеса. В спектакъла специално участие заемат и гост-артистите Йордан Петков-Дуньо от Народния театър и Мариян Стефанов от ДКТ "Иван Радоев" - Плевен. 

Сценографията и костюмите са на Кирил Наумов, който през последните години работи по няколко от заглавията на ДТ - Ловеч - "Козият рог", "Дон Кихот", "Гибел или светло бъдеще" и Шекспировата пиеса "Мяра за мяра". Зад името му стоят и проекти със Сатиричния театър "Алеко Константинов", Младежкия театър "Николай Бинев", театър "Сълза и смях", НТ "Иван Вазов", с театралните културни институти в Сливен, Габрово, Плевен и др. Музиката на "Службогонци" е на Иван Стоянов, а по плаката работи Драгомир Димчев.

"В диалога ни с режисьора Николай Урумов той прояви вдъхновение по отношение на тази пиеса и не съм имала никакво съмнение, че ще разработи партитурата на всеки от актьорите така, че накрая да се постигне този нелек жанр - комедията", обяснява директорката на театъра в Ловеч Биляна Петрова. 

"Мисля, че няма по-актуална пиеса. Ще издам последната реплика от спектакъла. Министърът извиква всички "службогонци" и казва: "Господа, имам една благополучна новина - Вие се отървахте от мен и аз от вас, правителството падна." Толкова актуално нещо няма. Пиесата се оказа пророческа", споделя в интервю за БТА режисьорът Николай Урумов.

След премиерните изигравания през юли тази година, които бяха посрещнати с голям успех от публиката в Ловеч и още няколко града в страната, "Службогонци" получава покана да участва на 25-ото юбилейно издание на Международния театрален фестивал "Дни на комедията" в Куманово, Северна Македония, в началото на октомври. Предложението идва след гостуване на Кумановския театър на ловешката театрална сцена през юни със спектакъла "Драма изгубена во времето" под режисурата на Владлен Александров. 

Добрите отношения между двата културни института се развиват още от 2019 г., когато Биляна Петрова се свързва с изпълнителния директор на Културно-информационния център на Република Северна Македония в София Сашко Насев по повод спектакъла "Илинден" от афиша на Ловешкия театър, на който тя е режисьор. 

"Човекът, който се отзова тогава на сто процента, беше директорът на НИЦК "Трайко Прокопиев" в Куманово Сашо Тодоровски. Искаме да обединим творческите си екипи, което по своему отваря културните граници на двете държави. По време на фестивала "Дни на комедията" бяхме посрещнати страхотно, а един от хората, имащ голяма заслуга да успеем да осъществим това свое участие, е Антония Велева - директорка на Българския културно-информационен център в Скопие", казва Петрова.

България пак се размина с нови влакове

автор:Дума

visibility 935

/ брой: 141

Най-опасният пожар са некадърниците с власт

автор:Дума

visibility 943

/ брой: 141

КЗК даде зелена светлина на БАКБ да купи Токуда банк

автор:Дума

visibility 767

/ брой: 141

Военен съюз срещу Иран

автор:Дума

visibility 854

/ брой: 141

ЕК заведе три дела срещу България

автор:Дума

visibility 890

/ брой: 141

Гърция екстрадира българин в САЩ

автор:Дума

visibility 799

/ брой: 141

Германия отказва войници и оръжия срещу Русия

автор:Дума

visibility 852

/ брой: 141

Душата и сърцето на БСП

автор:Александър Симов

visibility 217

/ брой: 141

Бузлуджа е началото

visibility 159

/ брой: 141

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ