Михаил Горбачов:
Лош политически избор ограничи влиянието на Европа
Логиката на влияние трябва да се замени с логика на общия интерес, смята политикът
/ брой: 231
Европейското развитие на Запада стана за сметка на развитието на Европа като цяло. Има връзка между този избор на европейските лидери и отслабването на Европа на световната сцена. Това заяви в словото си при откриването на международната конференция "Европа гледа на Изток" в София президентът на Форума за нова политика и бивш съветски лидер Михаил Горбачов и попита риторично: "Спечели ли Европа от това?"
Европейските политици не се възползваха от шанса за обединение, те неправилно оцениха събитията, довели до края на студената война, защото по онова време на случващото се гледаше като на победа на Запада, категоричен бе бившият съветски президент. След края на студената война беше поставен въпросът как да се построи единна Европа, като тогава това не се мислеше изключително като процес на разширяване на ЕС и НАТО, изтъкна в словото си Михаил Горбачов. "Но през 90-те години европейските политици избраха именно този път. Аз не смятам, че всичко беше добре премислено", добави той.
"Европа беше политически, икономически, иновационен и идеен център. Учените говорят сега за намаляване на относителната важност на Европа в световните дела за сметка на засилващото се влияние на Азия в икономически план", каза Горбачов. Той подчерта, че Европа и Америка трябва да се съобразят с този факт, но трябва да се прецени доколко е необратима тази тенденция и как да се действа.
В днешния глобален свят трябва творчески да се преосмисли идеята за транснационалното партньорство между Америка, Европа и Русия, смята президентът на Форума за нова политика. Трябва да се излезе от логиката на влиянието и да се приеме логиката на общия интерес, подчерта Горбачов. Според него в сферата на транснационалното партньорство трябва да стоят проблеми на сигурността и проблеми от политически характер. Той посочи, че подкрепя идеята за договор за европейска сигурност, като според него документът трябва да съдържа конкретни механизми за предотвратяване на конфликтите.