Липса на кадри, бумащина и корупция тормозят бизнеса
75% от фирмите се оплакват, че не могат да си намерят необходимите работници, показва анкетата на БСК
/ брой: 246
От прекомерни регулации и излишна бумащина се оплакват 62% от ръководителите на фирмите. Честите промени в нормативната уредба тормозят 61% от предприятията. 59% посочват корупцията като воденичен камък. Това показва новото годишно проучване за пречките пред бизнеса, направено от Българската стопанска камара (БСК).
Резултатите от анкетата показват рязко влошаване на бизнес климата - преди две години делът на фирмите, засегнати от корупционен натиск е бил по-нисък (47%). 41% "гласуват недоверие" на Темида. 43% критикуват ниското качество на административното обслужване и все още малкия брой електронни услуги. 15% казват, че никак не са доволни от състоянието на инфраструктурата.
Очертава се и нов проблем - всеки трети участник в допитването казва, че го смущава насаждането на отрицателно отношение към бизнеса. Но проблем номер 1 на 2023 г. се оказва липсата на работна ръка - 75% анкетираните се оплакват, че не могат да си намерят нужните кадри.
По отношение на работната ръка БСК отбелязва, че след моментния спад през 2020 г., през следващите години тенденцията отново е към ръст на търсенето най-вече на тесни специалисти, а в по-малка степен - на административен и ръководен персонал. През 2023 г. сериозно нараства и търсенето на общи работници.
Анкетата показва, че фирмите се опитват да защитят от ръста на цените доходите на своя персонал, като го правят по различни начини. 85% са компенсирали инфлацията с качване на заплати, 16% са увеличила ваучерите за храна, 12% са дали или ще дадат годишен бонус.
Повишава се делът на предприятията, които са "за" въвеждането на еврото - вече 60% подкрепят присъединяването на България към еврозоната (при 47% през 2021 г.), а групата "не мога да преценя" се е свила от 27% на 13 на сто.
Повечето фирми смятат за рискове пред развитието на икономиката ни очакваният ръст на цените и инфлацията, фискалната и регулаторна тежест, както и цената на труда. 67% очакват забавянето на глобалния растеж да се отрази негативно на техните бизнес показатели и през 2024 г. Сериозен песимизъм има и по отношение на европейските регулации в областта на екологията, от които негативно влияние очакват 56%, като се отчита известно влошаване на очакванията спрямо тези от края на миналата година.
Заради очаквано покачване на цените догодина и по-конкретно - на цената на труда, 67% от работодателите включват в плановете си ръст на възнагражденията. 44% от анкетираните планират да увеличат обема на производството си, както и гамата от предлагани продукти/услуги (49%). 32% от участниците в проучването пък ще търсят нови пазари, а други 30% планират да увеличат инвестициите си в нови мощности.
Проучването на БСК се провежда за 19-а поредна година. То оценява бизнес климата, инвестициите, заетостта, качеството на работната сила. Анкетата е направена в периода 10 ноември - 10 декември сред 784 фирми от цялата страна.