Лили Маринкова: Кога ще се каже какво стои зад Пеевски?
Това, че Делян Пеевски внесе законови текстове за регулация на медиите, а два негови вестника поместиха груб текст срещу СБЖ и срещу журналисти заради декларацията "Спрете гаврата с българската журналистика", означава, че в България вече се случвт неща, които доскоро не бяха възможни. Това заяви журналистката от БНР Лили Маринкова, която участва днес в дискусия за състоянието на българската журналистика. А кога ще се каже какво е това, което стои зад Пеевски?, попита още Маринкова.
Към дискусията проявиха интерес левите депутати Елена Йончева, проф. Иво Христов и евродепутатът Георги Пирински, участваха журналисти, главни редактори на медии, преподаватели от факултета по журналистик в СУ и Великотърновския университет.
Според Елена Йончева, управлението на България е в ръцете на престъпна организирана група и борбата на опозицията с нея се удря в стената на наложената диктатура. Йончева разкри и неизвестна подробност - не е вярно, че депутатите са имали една нощ да се запознаят с доклада на КЗК за медийната среда, преди в сряда сутринта да бъде гласуван ненадейно на първо четене проектът на Пеевски, който не бе известен и не е гледн в медийната комисия. Докладът на КЗК е бил внесен в края на деня във вторник в комисията, но не е бил даден на депутатите, разкри Йончева.
Снимки Емилия Костадинова
Дискусията бе предшествана от остра декларация на Съюза по повод законопроекта. Председателят на СБЖ Снежана Тодорова припомни, че преди повече от година и половина съюзът е внесъл предложение за законодателна инициатива в комисията по културата и медиите към Народното събрание. Документът и до ден-днешен отлежава вероятно в чекмеджетата. До момента нямаме отговор за позицията, отношението, какво е становището на нашите законодатели по нашите предложения. Те са качени на сайта на Съюза на българските журналисти, добави Тодорова, цитирана от БНР.
Според Светлана Божилова, преподавател във Факултета по журналистика, политиците с в дълг към медиите. Трябва да се направи един модерен закон, устройствен и за финансиране на обществени медии, за произхода на собствеността, но 5 години назад. Да се види движението на капиталите, но, простете, как с декларация, както пише в проекта, ти ще декларираш реален или друг собственик?, попита Божилова. По думите й ако разследващите органи гонят само инакомислещите медии и журналисти, но гилдията и обществото нямат инструмент за надзор на този процес, всичко остава в сферата на добрите пожелания.
Журналистът от вестник „Дума“ и член на УС Велиана Христова е категорична, че трябва да има Закон за защита на журналистическия труд. Ужасно се страхувам от всякакъв закон, който регулира медиите. Според мен има нужда от един-единствен закон – и този закон се нарича Закон за защита на журналистическия труд. Нищо друго – защита на журналиста. Навремето ни учеха, че журналистиката е четвъртата власт – тя е корекция на действащата власт – и съответно журналистите се подготвяха за отговорност в тази си позиция, защото, за да критикуваш някого, трябва да бъдеш отговорен, категорична бе Велиана Христова.