15 Януари 2025сряда06:21 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

На фокус

Ликвидационен съвет е надвиснал над земеделската наука

Пак замислят нелепи "реформи" за Селскостопанската академия

/ брой: 267

автор:Въто Христов

visibility 4002

Земеделската наука в България навърши 133 години. Нейното начало е поставено през 1882 г. със създаването на първото опитно поле към земеделското училище в Садово. Малко известен е фактът, че България е петата поред страна в света, която поставя началото на агрономическите изследвания след Франция (1835 г.), Англия (1843 г.), Швеция (1847 г.) и Германия (1852 г.). От зараждането й досега в нейното развитие се открояват четири етапа: първият - до Балканските и Първата световна войни; вторият - до края на Втората световна война; третият - 1945-1989 г.; четвъртият - от началото на промените до наши дни. Независимо от трудностите, които е преживяла третата българска държава след Освобождението, селскостопанската наука се е развивала възходящо до началото на последния четвърти етап. Развитието се дължи на властите през тези години, издавали съответни закони и наредби, на ученолюбиви българи, завършили или специализирали в Европа (вкл. Русия) и САЩ. И по време на Втората световна война се откриват редица научноизследователски институти и опитни станции. С Указ №7 от 2 февруари 1942 г. мрежата от опитни учреждения във всички сектори на земеделието, горите и ветеринарната медицина е разширена.
    Много може да се напише за земеделската наука в третия период (1945-1989 г.). Ще отбележа само няколко момента: продължава разкриването на нови институти и станции; увеличават се средствата за издръжка на науката; увеличава се броят на научните работници и помощния персонал; строителство на сгради; обзавеждане на лаборатории; специализации в чужбина; международни мероприятия за обмен на информация и пр. Преломен момент в развитието на науката беше създаването на Академия на селскостопанските науки (АСН) с Постановление №169 на МС от 28 август 1961 г. През годините 1962-1989 г. не липсваха реорганизации. И тогава имаше хора, болни от амбицията да се впишат в историята като новатори. Последва сливане с вузове, създаване на НУО, ЦНИРД-ове, закриване, създаване на НПО, НПК, възстановяване и какво ли още не. Независимо от това селскостопанската наука беше флагманът на земеделското производство и хранителната промишленост. Тя създаваше и помагаше за внедряване на високопродуктивни сортове и хибриди растения, породи животни и птици, промишлени технологии на полето, в овощните градини, лозята, зеленчуковите градини и в крупните предприятия (комбинати, комплекси) за производство на мляко, месо и яйца. В края на 80-те години на ХХ в. по производство и консумация на човек от населението на зърно, плодове, зеленчуци, мляко и месо България се нареждаше в първата редица на европейските страни. Освен това изнасяхме големи количества плодове, зеленчуци и грозде в прясно и преработено състояние, месо и млечни продукти. Какво да кажем за огромния износ на тютюн и тютюневи изделия. Всичко това беше реализирано от заетите в земеделието и хранителната промишленост при водещата роля на науката.
    В последните 26 години отрасъл земеделие все е обявяван за приоритетен, но на практика не е бил такъв. Аграрната наука изостава от промените, настъпили в земеделието. Тя беше изолирана и неглижирана от преустройството на отрасъла, от преговорния процес за присъединяването ни към ЕС. Тази изолация продължава и сега. Всяко правителство и МЗХ са се заемали с "реформиране" на науката. Реформите са се изразявали главно в

ежегодно намаляване на бюджета за издръжка

съкращаване на учени и помощен персонал, дългосрочни дървени ваканции (липса на отопление), смяна на ръководния състав, козметични промени в структурата и наименованието на институтите и станциите, закриване на опитни станции, обединяване на някои структури, намаляване и заграбване на опитни земеделски земи. Ако трябва да направим равносметка, трябва да кажем, че въпреки реорганизациите, основните институти и станции все още съществуват (вж. справката).
    През последните 5-6 години се ускориха напъните за "реформи" в селскостопанската наука. Началото беше сложено през пролетта на 2010 г. на съвещание в Бояна, организирано от МЗХ (министър Найденов и зам.-инистър Г. Костов) с участието  на ръководството на академията, директорите на институтите и отрасловите профсъюзи на КНСБ и КТ "Подкрепа". Реформите се изразяват в следното:
- Смяна на ръководството на академията. Според закона на ССА това се прави от премиера по предложение на министъра на земеделието. За това време са сменени 5 председатели, от които един доцент лесоинженер и един професор географ. Недоумявам от логиката, с която по време на първото и сега второто правителство на ГЕРБ за науката в земеделието отговаря доц. Г. Костов. В МЗ за науката винаги е отговарял зам.-министър по производството или икономиката. Същият доцент беше и председател на ССА. Други кадрови недоразумения са свързани с ръководителя на отдел "Наука и образование" в МЗХ. Зам.-председателят на ССА е ветеринар (проф.) с профил ДВСК. Ветеринарните институти са към агенцията по храните... Не се наемам да изброя смените на директорите на научните звена.
- Рязко намаляване (ежегодно) на средствата за издръжка на системата. Могат да се видят декларациите, обръщенията и исканията на ръководството на академията, на директорите на институтите и отрасловите синдикални организации до МЗХ, МФ, премиера и парламента. Не липсваха и протести от институтите. Последните бяха от Добруджанския  земеделски институт в Генерал Тошево.
Сега се прави

поредният напън за "реформа"

в ССА и аграрната наука. Създадена е работна група, която да подготви предложение. Според мен това е ликвидационен съвет. Нашето общество има незаличими спомени от подобни съвети, вилнели след 1989 г. Какви са резултатите от тях за земеделието е известно. Сега плащаме за неговото възстановяване. Съставът на този ликвидационен съвет (работна група) е от МЗХ, БАН, Тракийския университет и университетите в Пловдив и Русе и председателя на ССА. В проекта е предвидено да се създадат 3 центъра за изследване, включващи институти с различни научни направления. Редица научни звена ще бъдат предадени на БАН, Университетите в Пловдив и Русе. Учудваща е логиката институтът за животновъдни науки в Костинброд да бъде прехвърлен на Лесотехническия университет в София (!). В началото на ноември институтът чества 65 години от основаването си. Председателят на академията произнесе прочувствено слово, но не каза какво му се готви. Чест прави на Академичния съвет на ЛТУ, че е отхвърлил предложението. На закриване или прехвърляне към други институции подлежат 7 опитни станции. На въпроса защо в проекта липсва Земеделският институт в Стара Загора отговор не получих. Сигурно се чака последният момент и той да бъде прехвърлен към Тракийския университет, за което води битка депутатът ректор проф. Ив. Станков. Добре е да се видят неговите объркани и неясни идеи за науката в земеделието, изложени в Националната стратегия за развитие на земеделието в България, представено в земеделската комисия в НС - неприета и върната за доработване.
- Акад. Атанас Атанасов от БАН пък, известен радетел за ГМО у нас, е направил радикално предложение - всички земеделски институти да преминат към БАН. Той изглежда е забравил кой му осигури условия да се развива и да израсне до академичното звание. Дори беше избран за член на ЦК на БКП. Сигурно си спомня, че по време на първото правителство на ГЕРБ му беше предложено да оглави ССА. Тогава отказа, сега е готов да оглави земеделската наука чрез новосъздаденото отделение на академичното тяло в БАН. Изглежда председателят акад. Воденичаров е решил финансовите проблеми на БАН, та сега ще се заеме с тези на селскостопанската наука.
 Председателят на ССА проф. Т. Трифонова е с повърхностни хаотични идеи за реформата. Може би защото

трябва да изпълнява чужди разпореждания

Според мен тя е маша в ръцете на лица, преследващи нечисти цели. Не е за изпускане обстоятелството, че й е направено илюзорното предложение за израстване в академичната кариера, ако приеме ССА да премине към БАН. Нека сама си отговори на въпроса защо много директори на институти не приемат "нейните" идеи за "реформа". Вече не е тайна, че работната група си има човек, който привиква и заплашва всички, които изразяват несъгласие с предлаганите промени. Допустимо ли е подобно действие в демократична държава? Някой ще му потърси ли сметка?
 По време на председателството в ССА на доц. Костов и проф. Бозуков бяха подготвени добри проекти за промени в закона за ССА, които даваха статут на автономна научна организация. Но поради партийни пристрастия и противоборства те не бяха приети. Виновните са известни. Сега за закон не се говори. Ако се говори, той ще съдържа клаузи за закриване, прехвърляне и незнайно още какви.
 Истина е, че земеделската наука се нуждае от реформа. Но каква? Тя не трябва да се изразява в намаляване на бюджета, съкращения на персонала и унизително заплащане на учените. Защо не се изучи опитът на Франция например. Ако трябва и да си платим за акъл, защото реформа не се прави за година, две или пет, а за дълъг период от време. Парите за наука никога няма да са достатъчни, ако се разчита на бюджета. Във Франция още през 1966 г. е създаден фонд за развитие в земеделието и част от него се използва за финансиране на научните изследвания. Нашето земеделско производство надхвърля 8 млрд. лв., от които износ за повече от 4 млрд. лв. Не е трудно с малки отчисления да се набере подобен фонд. Българинът уважава това, за което плаща.
Обръщам се към министър Танева да се запознае по-подробно с работата на ликвидационния съвет и да не допусне закриване, разграбване или неуместно реорганизиране на Селскостопанската академия. Това тя обеща на срещата с аграрниците, състояла се на 4 май т.г.


Справка за ССА   


    Селскостопанската академия ръководи, координира и направлява научните изследвания на 25 института, 19 опитни станции, 2 експериментални бази (към институтите в Шумен и Троян) и Националния земеделски музей. В състава й работят близо 600 учени и над 2000 души помощен персонал, лаборанти и работници на полето и в животновъдните ферми.
    В структурите на академията се съхранява богато разнообразие от растителни форми - над 126 000 образци, а животновъдните надхвърлят 33 000. ССА стопанисва близо 120 хил. дка, дълготрайните материални активи са над 90 млн. лв., нематериалните дълготрайни активи - 40 млн. лв., материали, продукция и стоки за 15 млн. лв. и други активи - повече от 12 млн. лв. Общият им размер е около 160 млн. лв.
 

Общините са получили само половината пари от държавата

автор:Дума

visibility 537

/ брой: 7

Общините са получили само половината пари от държавата

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 7

Руските фирми у нас са близо 13 хиляди

автор:Дума

visibility 483

/ брой: 7

Хърватия преизбра Зоран Миланович

автор:Дума

visibility 540

/ брой: 7

Уолц: Нереалистично е Украйна да си иска Крим

автор:Дума

visibility 528

/ брой: 7

Тиери Бретон: Анулирахме изборите в Румъния

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 7

В София посрещнаха Китайската нова година

автор:Таня Глухчева

visibility 423

/ брой: 7

Стига безвремие

автор:Ина Михайлова

visibility 1223

/ брой: 7

Паметници, памет и мир

автор:Нина Дюлгерова

visibility 534

/ брой: 7

Винаги съм получавал само хубави роли

автор:Дума

visibility 510

/ брой: 7

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ