Лидерът на Национален сбор в интервю пред Би Би Си (2017 г.): САЩ преместиха Берлинската стена на руската граница
/ брой: 76
- Вие познавате господин Путин много добре, какво мислите за него?
- Не го познавам достатъчно добре, срещала съм го веднъж.
- Това е било миналата седмица?
- Да, да. Имахме дълъг разговор с него, час и половина, за ситуацията в света и най-вече по основната тема, която е борбата с ислямизма.
- Смятате ли, че Западът не разбира добре президента Путин?
- Аз смятам, че предишната американска администрация на практика постави Берлинската стена на колелца, за да я премести на руската граница, защото такъв беше интересът на Съединените щати. Беше ли това в интерес на европейските страни? Отговорът е "не". Това е. Ние нямаме никаква причина да водим нова форма на Студена война с Русия. Никаква причина.
- Но, всъщност, сферата на влияние на Русия ще нарасне още малко, балтийският ефект - също?
- Ние поехме споразумения с Русия в края на Втората световна война и тези споразумения бяха разбити, защото Съединените щати не спират в продължение на всички тези години да въоръжават и да милитаризират с помощта на НАТО страните по границите на Русия. Така че това беше почувствано от Русия като форма на враждебност. Аз не съм за увеличаване на конфликти по този начин, за увеличаване на враждебността и на военната визия. Мисля, че това са провокации, които извикват реакция, естествено. Украйна е част от сферата на руското влияние, това просто е факт, точно както Канада е част от линията на американското влияние.
- Ако руската армия извърши нашествие в балтийските страни или отново в Украйна, ще ги защити ли Франция?
- Вие искате на всяка цена да влезем във война ли? Какъв Ви е проблемът - да правим война? Искате война, искате конфликт? Искате да обявим Третата световна война ли? В този момент никой няма желание да води война, никой. Искам да минем през всички хипотези, но днес никой с никого не води война, нито желае да води война. Имаше един териториален конфликт, такива неща стават, с Украйна. Трябва да разговаряме с дипломация, да регулираме този проблем и мисля, че гласът на Франция е глас, който има тежест, най-малкото защото Франция е Франция, а не някакъв регион в Европейския съюз. Но, честно казано, ако вие смятате да предприемете опити да представите Русия като военна заплаха за страните от Европа, ще ви кажа, че ще извършите грешка в анализа.
- Какъв трябва да бъде ангажиментът на Франция към НАТО?
- Аз намирам, че Франция трябва да излезе от общото командване на НАТО. И съм съгласна, когато Доналд Тръмп говори, че НАТО е една отживяла структура. Защото НАТО е бил създаден именно, за да се бори срещу СССР, а днес вече няма СССР. Знам, че за някои това е неудобно, има една страна - Русия, която няма причина да бъде третирана с, как да кажа, различен подход. Русия не е провеждала действия срещу европейските страни.
- Повече зло или повече добро е направил Путин за света, как мислите?
- Въпросът трябва да се постави, след като първо разберем дали вече не е направил зло на Русия. А Русия върви по-скоро в добра посока, с една подобрена икономика, макар и все още крехка, но тя е истинска икономика. При всички случаи, това, което забелязвам, управлението на Владимир Путин трябва да е най-малкото достатъчно популярно в Русия, за да бъде преизбиран постоянно в собствената си страна на избори. Така че, какво повече да Ви кажа?
- Направил ли е добро?
- Когато се намеси в Сирия срещу "Ислямска държава", да, мисля, че това е положително, да. Мисля, че ако Сирия беше паднала в ръцете на ИД, както Либия падна в ръцете на ислямските фундаменталисти, вече нищо нямаше да попречи на разрастването на "Ислямска държава", на развъждането на тези ислямски фундаменталисти. И, естествено, отсреща е Европа. Ние. Така че, да, мисля, че неговата интервенция в Сирия е положителна за сигурността на света.
- Вие не сте правили визити, това означава, че въпреки всичко, което направихте, за да смените имиджа на Вашата партия, има една токсичност във Вашата партия.
- Това, което аз мога да видя, е една токсичност на това, което ни се налага. Тази политика, на Меркел, не мислите ли, че е токсична за Европа? Тя пусна да влязат 1,5 милиона имигранти. Това не е ли токсично? Тя налага остеритет на всички страни в Европа, това не е ли токсично? Тя е токсична. И, между другото, тя става все по-изолирана. Защото, ако не друго, големите политически линии, които аз защитавам, са големите линии, които са защитавани на практика от господин Тръмп. Те са защитавани от господин Путин. Британският народ каза, че би искал също да върви в тази линия. В Нидерландия господин Вилдер е единствената партия, която значително е увеличила броя на гласовете си. Има голямо движение в Европа, и движението е по-скоро, обективно, в духа на идеите и на визията, които аз защитавам.
(Със съкращения)