15 Август 2025петък15:36 ч.

Левицата сигнализира ОЛАФ за "Ало, Банов съм"

Важното е не кой е направил записа, а как се управлява държавата, коментира Георги Свиленски

автор:Дума

visibility 261

Депутати от БСП внесоха сигнал в ОЛАФ по случая "Ало, Банов съм". Елена Йончева и Георги Свиленски предадоха документите по аферата в Централата на Европейската комисия в София.
Очакваме сериозно разследване както от ОЛАФ, така и от българската прокуратура, коментира пред журналисти говорителят на ПГ на БСП Елена Йончева. Тя бе категорична - министър Боил Банов трябва да подаде оставка, но механичната смята на един министър с друг няма да доведе до смяна на модела "Ало".
По отношение на свидетеля Ангел Ангелов тя обясни, че няма никакво значение каква е личността на свидетеля, какви са неговите морални качества. Важното е дали това, което казва и това, което свидетелства е истина или не. Има много случаи в европейската политическа история, когато аудиофайлове, изнесени от журналисти или от опозиция, носят сериозни последствия. Никой тогава не се интересува кой и как ги е направил, а дали те са достоверни, допълни депутатът от левицата.
Случаят "Ало, Банов съм" е прекалено ясен, записите са безспорни. А документите, които сме събрали, доказват, че това, което е поискал г-н Банов както от своите администратори, така и от представител на фирмата и от независим и от строителен надзор, се е случило, подчерта Йончева.
Същността не е как е направен, кой го е направил, а какво има в записа и как се управлява държавата, убеден е зам.-председателят на ПГ на БСП Георги Свиленски. Нека в момента да се съсредоточим върху сигналите и върху това, което се е случило, а не върху това кои хора са участвали в разговорите. Какви са тези хора, нека да видим тези актове дописвани ли са, спестени ли са минимум 700 хил. лв. на фирмата изпълнител. Ощетен ли е бюджетът със 700 хил. лв. не само български, а и европейски, коментира Свиленски във връзка с документите за „Ларгото“, които бяха обект на записа по „Ало, Банов съм“. По думите му, след като се произнесе прокуратурата, тогава може да се влиза в детайли кой е свидетелят, бил ли е преместен другаде. Нека не отклоняваме темата. Това е типично за потулване на даден сигнал. Моля, обществото да се съсредоточи върху същността на проблема, призова Георги Свиленски.
От БСП застават зад сигнала с имена и с лицата си и докрай ще искат истината да излезе на бял свят.
Свиленски обясни, че сигналът съдържа три материала: звуков с Боил Банов, интервюто на Елена Йончева със защитения свидетел и пресконференцията, на която е оповестена тази информация. Внесени са и договорите за изпълнение, актовете 10, 11, 16. Тези пет акта, които са правени допълнително, докладът на АДФИ, който констатира тези пет броя акт номер 10, които са дописвани впоследствие, както и докладът на Агенцията за обществени поръчки, където тези актове са само 2, каза Свиленски. По думите му цялата документация, която има до момента, е внесена по надлежен ред.

Показаха за първи път българската монета от 1 евро

автор:Дума

visibility 1155

/ брой: 151

Несъбраните пари в бюджета могат да стигнат 8 млрд. лв.

автор:Дума

visibility 1137

/ брой: 151

Икономиката с ръст от 3.1%

автор:Дума

visibility 1105

/ брой: 151

Тръмп и Путин със среща на четири очи

автор:Дума

visibility 1159

/ брой: 151

Съединените щати спират чуждестранните помощи

автор:Дума

visibility 1109

/ брой: 151

Светът остава разделен за пластмасата

автор:Дума

visibility 1279

/ брой: 151

Накратко

автор:Дума

visibility 1124

/ брой: 151

Геополитическо воайорство

автор:Александър Симов

visibility 1170

/ брой: 151

Вода газим, жадни ходим

visibility 1225

/ брой: 151

Срещите Москва - Вашингтон - со кротце и с повече кьотек

visibility 1197

/ брой: 151

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ