21 Февруари 2026събота01:15 ч.

Левицата призова за социално ориентиран държавен бюджет

/ брой: 225

автор:Юлия Кулинска

visibility 2356

"Алтернативният бюджет на БСП е заявка за бъдещо управление. Ние сме последователни, категорични, аргументирани. Бюджетът ни е социално ориентиран, гарантира икономическо развитие и е финансово обезпечен." Това заяви Корнелия Нинова при представянето на предложенията на левицата в НС. "Тази година управляващите представиха своя бюджет като повече от същото. Нашият е на развитието - в него предлагаме промени в отделните сектори, които ще подобрят благосъстоянието на българите", обясни тя. БСП предлага данъчна промяна и въвежда семейното подоходно облагане, преизчисляване на всички пенсии с нов коефициент на средноосигурителния доход от 2016 г., намаляване ДДС на лекарствата, безплатни лекарства за деца до 14 години, за един учебник по един предмет, който да бъде безплатен до XII клас.

"Страните в ЕС залагат по-високи темпове на растеж, а нашето правителство се движи в обратната посока. Алтернативният ни бюджет гарантира растеж през бюджетни инструменти", коментира депутатът от "БСП за България" Румен Гечев. Той допълни, че предложенията на управляващите не решават въпроса със социалната поляризация и демографската криза. По думите му с алтернативния бюджет БСП предлага решение на проблема със социалната поляризация не само чрез прогресивното подоходно облагане, но и с повишаване на инвестициите. ГЕРБ предлагат да се движим надясно към слабо развити африкански и азиатски страни, а ние - наляво, към Франция, Италия, Германия, бившите социалистически страни, които сега ни изпреварват, обясни Гечев. 

Експертът Пламен Милев обърна внимание, че алтернативният бюджет на БСП съдържа цялостна и завършена политика за семейството, децата, младите родители. Планът възлиза на 890 млн. лева.

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 1206

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 1140

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 1045

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 1214

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 1152

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 1201

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 1241

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 1153

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 1181

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 1087

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ