30 Април 2024вторник22:34 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Здраве

Лекарствата при сърдечна недостатъчност

Или как им помогнем, за да ни помогнат

/ брой: 82

автор:Аида Паникян

visibility 5967

След диагностицирането на сърдечна недостатъчност може да са ви предписани различни лекарства. Като начало е важно да знаете защо е от голямо значение да приемате лекарствата според лекарските предписания. Наистина приемът на много таблетки понякога се възприема като бреме и затруднение, но ако приемате лекарствата си редовно съгласно лекарските указания, това може да повлияе благоприятно на здравето и състоянието ви. Може да се нуждаете от известно време, за да свикнете с някои лекарства, но е важно да бъдете постоянни и съвсем скоро ще се адаптирате към тях. Ако затрудненията ви продължават, говорете с лекаря си.
"Много е важно да приемате редовно лекарствата си, тъй като това помага за овладяване на симптомите", казва Жан, пациент със сърдечна недостатъчност от Франция.
Медиците имат няколко конкретни препоръки:
- Трябва да отговаряте за своите лекарства. Бъдете наясно точно какво, колко често и защо приемате.
- Понякога от лекарствата може да се почувствате по-зле, преди да започнете да се чувствате по-добре, така че е важно да не се отказвате или внезапно да спирате приема на лекарствата, без да се консултирате с лекар.
- Процесът на постигане на най-добрата за вас доза може да е продължителен. Някои лекарства първоначално трябва да се приемат в ниски дози, които се увеличават постепенно, затова не се обезкуражавайте - накрая ще постигнете целта.
- Може да е необходимо да приемате много таблетки - всички те имат голямо значение.
- Стремете се да не пропускате прием и приемайте всяко лекарство навреме и според указанията. Може да ви е от полза дневен органайзер за таблетки.
- Не забравяйте, че това е партньорство между вас и вашия лекар, затова обсъдете как се чувствате от лекарствата. Ако имате въпроси, питайте, или ако се нуждаете от помощ, я поискайте.
Ето и най-често предписваните лекарства за сърдечна недостатъчност. Тази информация е за справка, но винаги трябва да четете листовката на лекарствата, които приемате.

V Бета-блокери. Наименованията на тези лекарства често завършват на "-олол". Те забавят сърдечния ритъм и намаляват натоварването на сърцето, като отпускат кръвоносните съдове в тялото.
При повечето хора, които приемат бета-блокери, не се наблюдават никакви или се наблюдават много слаби нежелани реакции.  Най-често те включват замайване, умора, замъглено виждане, студени ръце и крака, забавен сърдечен ритъм, диария и гадене.
Приемът на тези таблетки започва в ниски дози, които бавно се повишават, тъй като могат да забавят сърдечния ритъм прекалено много.

V АСЕ-инхибитори (инхибитори на ангиотензин-конвертиращия ензим). Наименованията на тези таблетки често завършват на "-прил". Те облекчават натоварването на сърцето, като отпускат кръвоносните съдове в тялото, с което намалява напрежението върху сърцето.
Нежеланите реакции не се проявяват много често, а някои може да отшумят с продължителния прием на лекарството. По-честите нежелани реакции включват замайване, главоболие, сънливост, диария, понижено кръвно налягане, слабост, кашлица, обрив. Честа нежелана реакция е сухата, дразнеща кашлица, която обикновено преминава. Ако обаче това се окаже проблем, лекарят може да използва друго лекарство, наречено АРБ.
Състоянието ви се следи чрез измерване на кръвното налягане и изследвания.

V АРБ (Ангиотензин-рецепторни блокери) - при пациенти, които не понасят АСЕ-инхибитори, тези блокери улесняват сърцето при изтласкване на кръвта чрез разширяване на кръвоносните съдове. Наименованията на тези лекарства често завършват на "-сартан". Действието им е подобно на това на АСЕ-инхибиторите. Тези лекарства също така увеличават освобождаването на вода и сол (натрий) в урината, което на свой ред може да понижи кръвното налягане.
Нежеланите реакции не се проявяват много често, а някои може да отшумят с продължителния прием на лекарството. По-честите нежелани реакции включват замайване, главоболие, сънливост, слабост, обрив, треска или втрисане, болки в гърба. Състоянието на пациента се следи чрез измерване на кръвното налягане и изследвания.

V Диуретици или "отводняващи хапчета" (напр. фуроземид, буметанид, спиронолактон, еплеренон). Може да приемате повече от един вид отводняващи таблетки, тъй като те действат по различен начин върху бъбреците. Те помагат на тялото да се освободи от излишните течности, за да може сърцето да изпомпва по-малко течности.
При някои хора могат да се проявят нежелани реакции като гадене, замайване, обрив, мускулни крампи. Може да ви причинят неудобства поради нуждата от по-често ходене до тоалетната от обичайното. Понякога може да се наложи да планирате всекидневието си според отводняващите таблетки, например да си останете известно време у дома след приема им.
Необходими са редовни кръвни изследвания, за да е сигурно, че бъбреците не се засегнати от количеството приемани диуретици.

За 9 месеца нищо не е свършено по участъци 7 и 8 на "Хемус"

автор:Дума

visibility 363

/ брой: 82

Пускането на терминала в Александруполис се отлага

автор:Дума

visibility 386

/ брой: 82

Външният дълг надхвърли 44% от БВП

автор:Дума

visibility 281

/ брой: 82

Терминал 3 на летището ще започне да се строи през 2026 г.

автор:Дума

visibility 342

/ брой: 82

Педро Санчес остава на поста

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 82

В Словения от кенчета правят планински заслони

автор:Дума

visibility 352

/ брой: 82

Кипър е първенец по депортиране на мигранти

автор:Дума

visibility 345

/ брой: 82

Накратко

автор:Дума

visibility 325

/ брой: 82

Безчинствата на промяната

автор:Александър Симов

visibility 425

/ брой: 82

Медийна несвобода

автор:Йото Пацов

visibility 386

/ брой: 82

Недопустимо разделение в армията*

автор:Евгени Генов

visibility 357

/ брой: 82

Остава ли място за мир?

visibility 315

/ брой: 82

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ