02 Юни 2024неделя10:24 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Здраве

Лекарства, които "изморяват"

/ брой: 44

автор:Дума

visibility 2751

Очаквате да се почувствате уморени, ако вземете хапче за сън, но други видове лекарства също могат да причинят умора. Това е една от най-често срещаните нежелани реакции на лекарствата с лекарско предписание и тези без рецепта.

Когато лекарствата ви уморяват, често причината е в химикалите в мозъка ви, наречени невротрансмитери. Нервите ги използват, за да пренасят съобщения един към друг. Някои от тях контролират колко будни или сънливи се чувствате, обясняват от WebMD. Медиците консултанти на сайта поясняват, че някои от най-разпространените лекарства, които могат да ви уморят, са тези срещу алергия (антихистамини) - дифенхидрамин, бромфенирамин, хидроксизин, меклизин.

Усещане за умора причиняват и някои антидепресанти, както и лекарства за тревожност. Някои от тези медикаменти могат да ви накарат да се почувствате сънливи или слаби за няколко часа или дни.

Някои лекарства за кръвно налягане като бета-блокери (атенолол), метопролол тартрат, метопролол сукцинат и пропранолол хидрохлорид (индетрал) работят, като забавят сърцето. Това също може да предизвика умора.

Различните видове онкотерапии също предизвикват умора, променяйки нивата на протеини и хормони в тялото. Тези медикаменти убиват раковите клетки, но и увреждат или унищожават някои нормални клетки. Тогава тялото трябва да изразходва допълнителна енергия, за да фиксира или почисти клетките.

Лекарствата, които контролират гаденето или лекуват диария, могат да предизвикат сънливост.

Повечето мускулни релаксанти не работят директно върху мускулите. Вместо това те работят върху нервите в мозъка и гръбначния стълб, за да накарат мускулите да се отпуснат. Въздействието им върху нервната система може да ви кара да се чувствате уморени.

Опиоидните лекарства срещу болка действат като химикалите, които тялото произвежда за контрол на болката, наречени ендорфини. Често срещани са морфин, оксиморфон, оксикодон и др.

Лекарства срещу припадъци или епилепсия, наричани антиконвулсанти, могат да работят върху мозъчните клетки. Някои от тези лекарства са същите, които лекуват тревожност, като бензодиазепините. Други често срещани лекарства против припадъци са карбамазепин, фенобарбитал, фенитоин и др. 

Ако видът лекарства, които приемате, не е посочен тук, проверете листовката за пациента за думи като "може да причини сънливост". Това ще ви помогне да знаете какво да очаквате.

Лекарите са категорични, че ако лекарство ви кара да се чувствате изморени, не трябва да спирате с приема му. Преди всичко съобщете на лекаря си и с него обсъдете как да преодолеете това странично действие с разходки, упражнения, консумация на по-малко кафе или чай, промяна на часа на прием и пр. Важно е лекарството да не влияе на другите медикаменти, които приемате. И не вземайте на своя глава лекарства, които да ви държат будни!

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 784

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 685

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 668

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 818

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 771

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 975

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 742

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 769

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 791

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 770

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ