27 Юни 2024четвъртък11:42 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Ландшафт със смисъл

Пушкинският музей-резерват вече има с какво да се защити

/ брой: 156

visibility 370

Игор Вирабов

Наскоро информационните агенции побързаха да съобщят, че "село Михайловское и околностите му в Пушкиногорския район в Псковска област са станали обект на културното наследство от федерално значение. Съответното разпореждане е подписал руският премиер Медведев".
Тези, които отдавна и внимателно следят проблемите на музеите-резервати, биха могли да се учудят от това съобщение: как така, нима Пушкиногорие не е било "федерално значимо"? Че какво предназначение е имало тогава - областно, местно?
Тук си струва все пак веднага да се обясни за какво става дума. Музеят-резерват, основан през 1922 година, първоначално е бил държавен и значим в мащабите на цялата тогавашна страна. Страната се промени и музеят-резерват се сблъска с безброй нови, неизвестни дотогава проблеми. В новите условия Пушкиногорие получи статут на федерален, особено ценен обект през 1995 година. Друг въпрос е, че статутът сам по себе си не пречеше на собствениците на дворци и вили бавно, но сигурно да настъпват срещу тези свещени места. Това тихо настъпление срещу земите в Михайловское, Тригорски и околностите им "Российская газета" следи отдавна.
Защо ли? Георги Василевич, директорът на Пушкиногорие, обяснява - мястото в джоба си не можеш да сложиш, не можеш да го вземеш със себе си, и нищо не може да замени онзи миг, когато се изкачваш на върха в Святогорския манастир, оглеждаш се - чак дъхът ти секва. Именно това, казва Василевич, е основата за самоусещането на страната. Може и да има държави, които да могат без това, но Русия не може.
И за да не губим такива места, отбеляза Наталия Грамолина, директор на "Поленов", винаги трябва да имаш под ръка някакъв основен документ, за да не може някой местен дерибей, някой богаташ да хвърли око на тях.
Обадихме се на Георги Василевич в Михайловское.
- Решават ли новите правителствени разпоредби всичките проблеми на Пушкиногорието?
- В сравнение с това, което имахме през предишните години, сега е направена огромна стъпка напред, което е неоценимо важно. Новите документи потвърждават съществуващия федерален статут на музея-резерват, освен това уточняват положението с границата, със земята, която притежава Пушкиногорието.
- Кои други музеи-резервати имат същите проблеми?
- Преди повече от месец такова решение бе взето и за Ясная поляна. И занапред по същата методика, доколкото ми е известно, ще се утвърждават и други федерални обекти, други музеи-резервати. Надявам се, че това ще се случи - методиката вече я има. Важното, което за нас е много съществено, е, че тези правила налагат на различните собственици, в това число и за частните собственици на охраняеми територии - определени правила за застрояване, обработване на земята. Те трябва да се имат предвид при която и да било сделка със земята, продажба, покупка. Това е сериозна стъпка напред.

Официално ни отрязаха за еврозоната през 2025 г.

автор:Дума

visibility 103

/ брой: 120

Плашат с възможна липса на бял, "Добруджа" и типов хляб

автор:Дума

visibility 98

/ брой: 120

Жилищното кредитиране в България приближава 22 млрд. лв.

автор:Дума

visibility 92

/ брой: 120

Шефът на АЕЦ "Козлодуй" призна за инцидент в шести блок

автор:Дума

visibility 91

/ брой: 120

Урсула фон дер Лайен остава начело на ЕК

автор:Дума

visibility 81

/ брой: 120

Сърбия готова да направи компромиси за Косово

автор:Дума

visibility 80

/ брой: 120

Бивш швейцарски президент оглави Съвета на Европа

автор:Дума

visibility 72

/ брой: 120

Накратко

автор:Дума

visibility 81

/ брой: 120

Твърдо "не"

автор:Нора Стоичкова

visibility 91

/ брой: 120

Парламентарното театро на Б.Б.

автор:Александър Симов

visibility 82

/ брой: 120

Путин създава ново поколение олигарси

автор:Дума

visibility 104

/ брой: 120

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ