17 Юли 2025четвъртък21:29 ч.

Ламята държавна администрация

/ брой: 128

автор:Светлана Велева

visibility 2072

Министерството на финансите изнесе данни, според които държавната администрация харчи средно на година по 3,4 милиарда лева. Почти колкото фалиралата КТБ ще излезе на данъкоплатците. С тая разлика, че заради липса на средства в бюджета за такъв харч се наложи да теглим нов, рекорден дълг, какъвто не е теглен за последните 16 години. В същото време годишно държавата с лека ръка харчи от парите на данъкоплатците същата рекордна сума. И забележете - тук не влизат заплатите. Тези 3,4 милиарда са "само" за странични разходи като храна, медикаменти, канцеларски материали, командировки и т.н. И то само за 140 хиляди души. Толкова официално се води администрацията. В същото време парите за най-бедстващите пенсионери (социалната пенсия) се вдигат едва с 2 лева. Два различни свята, един бюджет. Май въпросът с реформите не е само до орязване на администрацията, а и до оптимизиране на разходите й? 
Има и друг интересен момент - през 2013-а експерти спрягаха цифри от порядъка на 750 000 чиновници на държавна издръжка, които сформират приблизително 30% от работещите. Това е по-логичната цифра предвид, че само в МВР има 51 хил. чиновници, и то след масивно съкращаване на щатовете. Не може във всички останали министерства, държавни институции, огромен брой агенции и цялата администрация в провинцията - кметства, общини и т.н., да съставлява почти същата бройка като в едно министерство.
Логично е да се зададе въпросът: Възможно ли е по-малко от 2 милиона произвеждащи доход (чиновниците не се включват в това число, тъй като те не произвеждат нищо, а регулират получаващите доход), да осигуряват с труда си всички държавни чиновници, а освен тях още 3,5 милиона възрастни хора и деца? Няма благоденстващи държава и общество, в които един участник или икономически субект с труда си да осигурява още 4 други лица, а бедността в България е резултат именно от това. Респективно мерките трябва да са насочени към намаляване на разходите на администрацията и намаляване на паразитните структури. А не да се откриват  непрестанно нови агенции при наличието на толкова много други, които реално не работят. Страната ни има редица хубави институции за контрол и законодателни мерки, но те, освен че не се спазват, няма и наблюдение по изпълнението им. Но пък се множат разходите за тях. Друга ползотворна мярка би било голяма част от дейностите, които извършва администрацията, да бъде осъществявана от частния бизнес. Това ще осигурява работни места и ще налива средства в бюджета. Според експерти държавната и общинската администрация, съдебната система и т.н., трябва да са не повече от 100 000 човека. Единствените приоритети, които държавата трябва да има, са в сферата на здравеопазване, образование и национална  сигурност. МВР несправедливо понесе най-големия удар, защото да се орязва от сигурността - откъм щатове и заплати, не е добре нито за борбата с корупцията, нито за борбата с престъпността.

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 746

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 740

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 801

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 716

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 780

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 781

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 753

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ