"Лафка" официално обяви фалит
Веригата може да бъде купена от Българския спортен тотализатор или "Български пощи" ЕАД
/ брой: 37
Влезлите в сила нови рестриктивни законови ограничения в областта на лотарийните игри и въвеждането на държавен монопол водят до значителен спад на продажбите в търговската мрежа на "Лафка" и до практическа невъзможност за нормалното функциониране на дружеството. Поради тази причина "Лафка Маркет" АД преустановява оперативната си дейност. Дружеството разполага с достатъчен финансов ресурс за погасяване на своите задължения в най-кратки срокове, официално съобщиха от ръководството на компанията. От нейния сайт става ясно, че компанията има 1059 обекта в страната, като повечето от тях са на франчайз - над 824, което означава, че най-малко 2000 души ще загубят работата си. Част от магазините на "Лафка" затвориха още преди десетина дни, след обвиненията срещу собственика на "Национална лотария" Васил Божков и последвалата законова промяна, с която частните лотарии бяха забранени.
В обектите на "Лафка" се продават още цигари и пакетирани храни и напитки. Веригата е концесионер и на спирките на градския транспорт в Пловдив. "Лафка" е собственост на "Благоевград Ц БТ", а според информацията в Търговския регистър краен собственик на фирмата е австриецът Волфганг Рекендофер. Веригата е част от "Булгартабак холдинг", в който доскоро акционер беше и депутатът от ДПС Делян Пеевски. Представители на компании за производство на цигари, захарни изделия, алкохол, вестници и списания , цитирани от "Капитал", твърдят , че не са били предупредени за затварянето на търговските обекти. Те настояват по-бързо да им бъдат върнати парите за стоката. Няма яснота какви количества продукти в момента са затворени в "Лафка". По информация на изданието до седмици веригата ще бъде купена от Българския спортен тотализатор или "Български пощи". Дружеството, което притежава веригата "Лафка", е заложено срещу кредит от 34.4 млн. лева в Първа инвестиционна банка.
Българският спортен тотализатор (БСТ) няма капацитет да запълни нишата на "Национална лотария", защото няма как да има толкова много пунктове, коментира пред БНТ изпълнителният директор на БСТ Дамян Дамянов, бивш старши треньор на националните отбори по кану-каяк. "Тотализаторът е на пазара от 63 години, а фирмите на Васил Божков - от 2014-а. Това бяха едни много трудни 5 години за нас", каза Дамянов по повод промените в Закона за хазарта, според който лотарийни билети занапред ще се продават само в пунктове на БСТ. "С навлизането си на пазара "Национална лотария" започна да работи в над 14 000 обекта. Това взе около 30% от участниците в БСТ. В първите две години след навлизането на лотарията бяхме на прага на катастрофа. Тези невероятни реклами, излъчвани всеки ден, взеха хората от нас. Според рекламите всички станаха милионери. Това не е реално - заяви Дамянов. Дамянов подчерта, че тотализаторът има 550 свои пункта и 270, които е отдал като франчайз. Служителите пък са 1000, от които 870 работят в пунктовете. "Законът ни дава 6 месеца да можем да приведем всичко в изправност. Това са новите предизвикателства пред нас. До 6 месеца хората могат да пускат своите фишове, а след 6 месеца външните фирми (които желаят да провеждат лотарийни игри) трябва да бъдат приведени спрямо закона. Те могат да останат на пазара, но трябва да да станат наши служители. Трябва да бъде и обозначено, че на това място се продават лотарийни билети", поясни Дамянов.