КЗК се сети да проверява застрахователите за картел
Таксиметрови шофьори от цялата страна протестираха срещу поскъпването на задължителната застраховка "Гражданска отговорност"
/ брой: 223
В деня на протестите на таксиметровите шофьори в цярата страна Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) се самосезира с аргумента, че има съмнения за картелно споразумение за увеличението на цената на застраховка "Гражданска отговорност" за таксиметровите водачи. Това съобщиха от антимонополната комисия.
Таксиметровите водачи в различни градове на страната организираха протестни шествия. В София протестите на шофьорите блокираха главните пътни артерии на града и придвижването бе изключително трудно. Протестиращите за пореден път изразиха недоволството си от значителното поскъпване на задължителната застраховка „Гражданска отговорност". Таксиджиите твърдят, че застраховката е увеличена през октомври с между 300 и 1300%. "Досега сме плащали от 270 до 300 лева, а сега минималната сума на застраховката става 850 – 900 до 4200 лв. Това ще се отрази и на нас, и на крайния потребител. Ще се наложи да вдигнем тарифите, което ние не желаем. Готови сме да продължим да протестираме, докато не бъдем чути“, коментира Ивелин Върбанов, регионален координатор на Националния таксиметров синдикат в Ямбол.
"Досега не предприехме мерки заради изборите, за да няма спекулации, че протестите са политически“, посочи таксиметров шофьор от Бургас, където около 400 водачи се включиха в демонстрациите. Над 1000 бяха протестиращите шофьори в Пловдив. По примера на гръцките фермери пловдивските таксиметрови шофьори изкараха скара на магистрала "Тракия" и запалиха дървени въглища, за да пекат пържоли, кюфтета и кебапчета. Заканиха се, че няма да мръднат от нея, докато институциите не решат проблема им.
Във Враца в знак на протест през града преминаха над 160 таксиметрови автомобила. Шествието не блокира движението, но сериозно затрудни трафика. Протест имаше в Ямбол и в други градове.
Преди дни Николай Станчев, председател на УС на Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ), обясни, че цените на застраховката "Гражданска отговорност" се формират на база честота на възникване на щетите и средния им размер, като при таксиметровите автомобили размерът на средната щета е съпоставим със средния за всички застраховани автомобили в страната, но честотата на възникване на щети при тях е 20 пъти по-висока и това налага премията по "Гражданска отговорност" за тях да е по-висока.
Депутати от "БСП - ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА" и други парламентарни групи се срещнаха с протестиращите таксиметрови шофьори в София. Народните коментираха, че също като протестиращите подозират картелно споразумение във връзка с поскъпването на задължителната застраховка и обещаха съдействие за решаване на проблема включително чрез законови промени, когато 51-ят парламент започне работа.
Протестиращите настояха за мораториум върху цената на "Гражданската отговорност" и връщането на размера и отпреди октомври. Те поискаха и въвеждане на системата "бонус-малус", която, според тях, най-справедливо ще оценява риска на всеки водач.