Кутев: Медийният закон на Пеевски е крачка към разграждане на държавността
Законопроектът на Делян Пеевски за печатните издания е следващата крачка към разграждането на държавността. Това заяви зам.-председателят на ПГ "БСП за България" Антон Кутев при дебатите по първо четене на текста, внесен от ДПС за задължителното депозиране на печатни издания. Мнозинството с гласовете на ДПС прие днес законопроекта. Социалистите отказаха да го подкрепят.
Според Кутев с този законопроект се казва на българските граждани, че има хора в държавата, които могат да правят каквото си поискат и никой в държавата, дори и Народното събрание, не може по някакъв начин да реагира.
Няма никакво съмнение, че в България един от основните проблеми на демокрацията е смесването на политиката и бизнеса и то често пъти в недопустими размери, предупреди Антон Кутев. По думите му в последните 20 години сме извървели път в посока на изсветляване на тези взаимовръзки, но е недостатъчен път. Той подчерта, че няма как да убеди своите избиратели, че един от вносителите на закона - депутатът от ДПС Делян Пеевски, не е символ на смесването на бизнес и политика.
Най-малкото е неговото присъствие или неприсъствие в Народното събрание, защото неговите влияния върху политическата система са много по-големи, каза Кутев. Той е на мнение, че ако в този законопроект не е участвал Пеевски, е щял да бъде законопроект, който има своите цели, върви във вярната посока и се опитва да изсветли имиджа на Пеевски. С неговия подпис, той става желание или опит да се покаже на цяла България, че никой нищо не може да му направи. Няма да го подкрепя не заради съдържанието на текстовете, а заради това, че самото присъствие на Делян Пеевски е предизвикателство към обществото, каза още народният представител. Според него, ако този законопроект мине, заглавието във вестниците ще бъде: "Парламентът подкрепи Пеевски", а това стига, за да се срине цялата медийна среда.
Промените в закона, които бяха гласувани днес, гласят, че всяко лице, разпространяващо или продаващи печатни издания, в срок до 31 януари на съответната година, трябва да подаде в Министерството на културата декларация, която да идентифицира действителния му собственик.
По отношение на доставчиците на медийни услуги, срокът за подаване на декларации за действителния собственик е до 30 юни на съответната година. Освен за действителния собственик на услугите, документът трябва да съдържа и информация за финансирането в предходната година. Законът дефинира и думата финансиране като всяко безвъзмездно получаване на парично имущество или всяка друго получаване на парични средства, независимо от правната форма, извън приходите от обичайната дейност на медийни услуги, както и всички получени заеми извън банковите кредити.