Крум Зарков: В парламента трябват хора, които милеят за националния интерес
Депутатите приеха ветото на президента върху промените в Закона за приватизация
В парламента трябва да има повече хора, които милеят за националния, а не за частния интерес. Това коментира зам.-председателят на ПГ "БСП за България" Крум Зарков по време на дебатите по президентското вето върху промените в Закона за приватизацията. От ГЕРБ обявиха, че ще ги подкрепят, след като опозицията и част от Патриотите обявиха поправките за лобистки. Мотивите на държавния глава също са заради съмнения в защита на частен интерес.
Приемането на ветото е задължително, но генералното решение е промяна в мисленето на народните представители от мнозинството, убеден е Крум Зарков. Той разкритикува Министерски съвет, че предпочита законопроектите, разработени в министерства, да се внасят от народни представители. Това важи с особена сила за най-голямата парламентарна група, за гръбнака на това управление, за партия ГЕРБ, без която тези законопроекти не могат да видят бял свят, допълни социалистът. Хитрината, продължи той, е много проста - трябва да си осигурят ход. Ако стане скандал, той е за сметка на някой друг.
Благодарение на президента днес ще предотвратим ощетяването на българската хазна, но голямата опасност за българската демокрация, Конституция и парламентаризъм остава, предупреди Зарков. Тя се крие в начина на функциониране на това Народно събрание, подчерта депутатът.
От ГЕРБ отново обвиниха левицата, че плюе по управляващите, за да си прави пиар. Цветан Цветанов дори обясни, че приемането на ветото е принципната позиция на мнозинството и показва, че си признават грешките. Иначе нямало проблем да съберат гласове срещу ветото и после да си внесат промените, които е поискал от тях премиерът Борисов. Но в политиката и в живота трябва да има и признаване на някои грешки, които си допуснал в гласувания, когато си осъзнал тази грешка, това не е престъпление, впусна се в обяснителен режим Цветанов.
Депутатите приеха ветото, което означава, че оспорените текстове ще бъдат разгледани отново. "За" ветото гласуваха 185 народни представители, против нямаше, двама се въздържаха.