21 Ноември 2025петък02:18 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Крум Зарков: ГЕРБ чупят държавата с проекта си за Конституция

автор:Дума

visibility 709

ГЕРБ предлагат стария текст на Конституцията, разбъркан по необясним начин – където са пипнали, са си оставили ръцете. След като 10 години съсипваха де-що има читав закон в държавата, управляващите стигнаха до последния рубеж – Конституцията и атакуват нея. С тези думи Крум Зарков коментира пред БиТиВи вчерашния проект за нова Конституция, внесен от ГЕРБ в парламента.

С тези промени се правят много опасни неща. Абсолютно опасно е заличаването на целия преамбюл със словосъчетания като „социална и демократична държава“, които осветяват цялата Конституция след това, обясни зам.-председатеят на БСП.

Опасно е да се заличават думи като „мир“, „свобода“, „солидарност“, „търпимост“, категоричен е Зарков.

Опасно е и да се заличи Великото народно събрание - това означава, че се пише Конституция като на черна дъска и всяко следващо мнозинство може да я зачерква и да пише нова. Има причина тази процедура да е тежка - за да не може всеки, спечелил едни избори, да променя цялото устройство на страната, подчерта социалистът.

По думите на Зарков от ГЕРБ не са посочили истинските мотиви за тези конституционни промени - те не са рестарт на държавата, а печелене на време, от една страна, и създаване на объркване в обществото и техните искания, от друга.

Само преди 3 дни министър-председателят обяви, че ВНС от 400 депутати ще остане с 280. Вчера в текста въобще няма ВНС. Толкова с подготовката на законопроекта - всичко е правено на крак. Това е една абсолютно безотговорна импровизация. Дълго времсе чудех какво управляващите имат предвид под "чупене на държавата", сега вече разбирам, коментира още народният представител от левицата.

Крум Зарков е категоричен, че БСП няма да влиза в дискусия за нова Конституция с ГЕРБ: "С кого да влезем в дискусия - с г-жа Дариткова ли? Тя ли ще ни обясни защо Висшият съдебен съвет ще има законодателна инициатива? Никой в света не може да обясни такова нещо, защото го няма никъде. Много хора обаче могат да обяснят защо един кадрови орган и тези, които правоприлагат, а още повече тези, които обвиняват, не трябва да са пряко заети в писането на закона, по който ще обвиняват. Нито г-жа Дариткова, нито г-н Кирилов могат да обяснят защо правосъдният министър ще се занимава единствено с поддръжката на сгради. Да го направим тогава домакин".

Зарков обясни, че проекта за конституция на ГЕРБ юридически все още не е внесен: "За да започнат да текат сроковете, законопроект за изменение на Конституция трябва да бъде внесен от 120 народни представители. По думите на премиера от вчера разбрахме, че те тепърва ще ги търсят".

Според социалиста разговори и дебат по темата трябва да има, но в условия на предизборна кампания. "Да отидем на избори и всяка партия да представи своите виждания - как да се развива нашата държава и дали трябва да има промени в Конституцията", призова той.

По думите на Крум Зарков огромната част от нещата, които се предлагат, не изискват нова Конституция, а промяна чрез обикновено Народно събрание.

"Ако трябва въобще да има такива променя, тя трябва да е много прецизна и да е в главата за съдебната власт - там, откъдето всичко тръгна и там, където ГЕРБ правят най-малко промени", завърши той.

 

Банкоматите спират за 2-3 часа в нощта на Нова година

автор:Дума

visibility 1036

/ брой: 218

"Лукойл" настоява да продаде международните си активи накуп

автор:Дума

visibility 1047

/ брой: 218

Предлагат таван на публичните разходи през бюджета

автор:Дума

visibility 931

/ брой: 218

Русия нанесе масиран удар по Западна Украйна

автор:Дума

visibility 924

/ брой: 218

Саудитска Арабия с нов статут от САЩ

автор:Дума

visibility 1027

/ брой: 218

15 убити при удар на Израел в Ливан

автор:Дума

visibility 972

/ брой: 218

Принуждават Мадуро да се оттегли

автор:Дума

visibility 1008

/ брой: 218

Две трасета на войната

автор:Юри Михалков

visibility 1094

/ брой: 218

Забраните и цензурата

visibility 994

/ брой: 218

Феномен, какъвто световната военна история не познава

visibility 971

/ брой: 218

Румъния увеличава вноса на ток, у нас ТЕЦ спасяват положението

visibility 995

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ