24 Юли 2025четвъртък16:47 ч.

Крум Зарков: БСП единствена съчетава парламентарна и площадна съпротива срещу предишния модел на управление и познаване на парламентаризма

Закриването на Специализирания съд и прокуратура е залегнало в решения на БСП във всичките й органи

автор:Дума

visibility 617

"Политическите формации в последните няколко месеца се държат конюнктурно - според обстоятелствата. БСП според мен има едно голямо предимство - тя е единствената, която комбинира съпротивата срещу предишния модел на управление - не само площадна, но и парламентарна; не само парламентарна, но и площад на, а още повече познава функционирането на парламента и знае какво се изисква в такъв тип управление. Ние се опитахме да го предоставим на партиите, които искат промяна. Опитахме се и при първия, и при третия мандат. Няма да се хвърлям в обвинения защо това не се получи, но мога да кажа, че не е наша вина." Това коментира по БНР зам.-председателят на парламентарната група на "БСП за България" Крум Зарков. По думите му в такъв парламент, в който няма ясно мнозинство, с 6 партии, на всяко гласуване се стига до конфигурации и всеки може да започне да крещим от двете страни на залата, но това не ни води до никъде.
"Истината е, че няма ясно мнозинство, парламентът е изчерпан, мандатите не са реализирани и оттук нататък сме в доста специфичната ситуация на актуализация - в предизборна обстановка. Всеки народен представител и всяка група би трябвало да поемат отговорност за това, но резултатът засега е недостатъчно добър", смята Зарков. Той бе категоричен, че актуализация на бюджета трябва да има и служебното правителство правилно е отворило този дебат.
Като един от ключовите въпроси, свързани с актуализацията, народният представител от левицата посочи този за пенсиите, който е събудил спорове вчера. Според него те са  "наследени": "12 години беше отказвано преизчисляването на пенсиите и това създаде страшно напрежение в 2 милиона 100 хиляди души."
"Напредък по този въпрос ще има, но няма да е достатъчен, дори да минат всички предложения - за актуализация от октомври и надбавки до края на годината, свързани с ковид кризата. Това е така, защото има пенсионирани преди 2008 година, които са с много ниски пенсии и това създава разлики между хора, които са работили едно и също време, но получават различни средства. Въпросът ще продължи и януари със следващия бюджет, смята депутатът от левицата", уточни Зарков.
По въпроса за промените в съдебната система, социалистът коментира: "Закриването на Специализирания съд и прокуратура е залегнало в решения на БСП във всичките й органи. Записано и в предизборната ни програма. Няма никакво съмнение за това и работим много активно. Работихме и предния път, когато беше внесен този закон от Демократична България и мина само на първо четене - много от бележките, които направихме тогава са нанесени от вносителите. Този закон върви напред и се налага да бъде подобряван още, тъй като приемането на първо четене съвсем няма да реши всички въпроси. Работим ежедневно, за да сме готови в момента, в който бъде приет на първо четене, да внесем промени на второ. Нужно е време. Другата седмица трябва да мине на първо четене и да имаме още един ден от по-другата седмица. Ако имаме още един парламентарен ден, би могло да се случи."

250 000 работници не стигат в икономиката

автор:Дума

visibility 400

/ брой: 135

Оттеглиха решението за държавните магазини

автор:Дума

visibility 396

/ брой: 135

Такситата с двойно обозначени цени от 31 октомври

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 135

Бизнесът иска повече търговски служби в Китай и Германия

автор:Дума

visibility 363

/ брой: 135

Балканите горят от жега и нехайство

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 135

Захарова цитира Библията срещу отменен концерт

автор:Дума

visibility 387

/ брой: 135

Кишинев иска в ЕС заедно с Киев

автор:Дума

visibility 371

/ брой: 135

Недостиг

автор:Аида Паникян

visibility 333

/ брой: 135

За пожарите и доброволците

visibility 346

/ брой: 135

Вредният Зеленски

автор:Юри Михалков

visibility 369

/ брой: 135

Вътре сме! Или за детайлите в сянка

автор:Гарабед Минасян

visibility 384

/ брой: 135

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ