22 Декември 2024неделя08:08 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Критериите: професионализъм и обективност

Промени в българското и европейското законодателство трябва да ограничат дискриминацията в спорта

/ брой: 195

автор:Бончо Кутев

visibility 5442

                                                                                  
Вече разгледах в броя на ДУМА от 6 август т.г. някои аспекти от дискриминацията в българския футбол. Примерите доказват, че има изход, включително и чрез навременните действия на УЕФА и ФИФА.
За съжаление в някои от другите спортове, като волейбол и гребане, би следвало да се потърсят възможности чрез допълване и усъвършенстване на нормативната и законовата уредба, контролиращи действията на местните и международните спортни федерации.
Ще започна с примери от волейбола.
На мачовете между ЦСКА и "Зиратбанк" за Купата на СЕV в "Арена Самоков" и Анкара бяха допуснати груби дискриминационни действия - както на фенска основа, така и на треньорска.
И двете агитки скандираха и издигаха нецензурни плакати и показваха пълната си неприязън към противниковия отбор, в т.ч. хвърляха и предмети на терена. Особено неприятни бяха инцидентите в Анкара спрямо тъмнокжите волейболисти от ЦСКА - Филип Мейо и Ясер Портуондо. При подобни действия във футбола УЕФА и ФИФА са безкомпромисни.
За дискриминацията в тези мачове определена вина имаше екскапитанът на националния отбор и треньор на турския шампион Пламен Константинов - Гибона. Още преди мача в Самоков той прояви фенския си неприязън към армейския отбор, който явно дълго е насаждан от участието му в "Левски". По време на мача в Самоков в края на втория гейм изпадна в спортен делириум, съвсем неслучайно получи последователно жълт и червен картон и бе отстранен от залата. В отбора на ЦСКА играеха неговите бивши колеги от националния отбор Ники Иванов, Евгени Иванов - Пушката, либерото Теодор Салпаров и Ивайло Стефанов, с които е печелил и губил не една битка на международния терен. Този факт действително бе показателен.
Независимо че вече не са в "първа младост", те се показаха като истински мъже, и че няма тайни за тях във волейбола. ЦСКА победи Зиратбанк чрез златен гейм в Анкара и достигна да полуфинала на турнира на CEV. Освен това и на дело доказаха чрез призиви към своите фенове да ограничат проявите си на неприязън, включително и към треньора на противниковия отбор. Доказаха и че дискриминацията може да бъде чуждо понятие.
От настоящия сезон Гибона е треньор на руския отбор Газпром Сургут и привлече либерото на армейския отбор Теодор Салпаров в неговия тим, което доказва, че професионализмът му е надделял и може отново да бъде пример за подражание.
Другият пример е с женския национален отбор по волейбол. Треньорът Драгутин Балтич след мачовете от Европейската лига в Истанбул отстрани три от титулярките в отбора - капитанката на отбора Ева Янева, Диана Ненова и Мария Филипова.
За всички е ясна причината за тяхното отстраняване - критичните им изказвания още на летището след завръщането, а и след това - по някои от електронните медии, по повод на треньорски грешки. Първо помощник-треньорът на националния отбор Петър Дочев подаде оставка с мотива за различна философия с треньора Балтич, несходство с идеите му, а може би и незнанието му на българския език. Това е само фасадата, а в чисто професионален аспект следва да се изтъкнат критериите, които явно са занижени при треньора Балтич. При най-напечените моменти в мачовете треньорът трябва да даде бързи, точни и ясни инструкции на отбора. За съжаление този критерий е силно занижен и според експомощник треньора. Мотивацията на състезателките за отделните мачове е също немаловажен критерий в треньорската практика, а в действителност се наблюдава в значителна степен и липсата й.
Експомощник-треньорът Дочев пред медиите заяви, че "още в Истанбул му е станало твърде неприятно от изказванията на хора от сръбския отбор, че треньорът Балтич ще го отстрани независимо от неговия опит и квалификация". В тази връзка Дочев с болка сподели, че е "недопустимо и да се говори зад гърба на своите с чуждите. Това руши доверието".
Федерацията обаче се обяви в подкрепа на треньора Балтич, но професионализмът и обективността трябва да бъдат критерии.
Немаловажен е и фактът, че капитанката на отбора Ева Янева в Истанбул е играла на инжекции - с контузия в коляното и на ахилеса, с цел да подпомогне отбора. Сега нейното лечение не е прищявка, а необходимост и в този аспект заслужава похвала, а не порицание.
За преодоляване на езиковата преграда на треньора като помощник на Балтич беше назначен Димо Тонев, звезда от близкото минало и също бивш капитан и лидер на националния тим. Не може по друг начин да се третират действията на треньора Балтич във връзка с отстраняването на трите титулярки и помощник-треньора, освен като дискриминационни за женския ни волейбол. Бъдещето ще покаже.
На мачовете от Световната волейболна лига за мъже в Полша също имаше случаи на дискриминация спрямо българския отбор, които се оказаха решаващи за крайния изход от мача с отбора на домакините, когато имаше немалко обратни отсъждания. На телевизионния екран се видяха подробно тези грешки, независимо че освен двамата съдии имаше и такива за страничните линии.
Тук е целесъобразно да се помисли да се усъвършенства нормативната и законовата уредба, като се приложи практиката от тениса на корт и футбола с използването на моментни видеозаписи.
Във връзка с телевизионните записи - примерите ми са за спорта гребане.
Примерът, който ще предложа, е с нашата изтъкната гребкиня Румяна Нейкова. На Олимпийските игри в Сидни телевизионният запис показа, че тя изпреварва гребкинята от Беларус Екатерина Карстен, но в крайното класиране съдиите й отредиха втора позиция. След това обаче нашата именита гребкиня показа спортен хъс и стана световна шампионка в Севиля 2002 и в Милано 2003. Апотеоз на кариерата й стана олимпийската титла в дисциплината скиф в Пекин през 2008 г.
За съжаление нейният пример тази година се повтаря - отново в гребането. Този път примерът е с Боян Михайлов при юношите на Световното първенство по кану каяк за юноши и девойки в Бранденбург, Германия.
В дисциплината 200 метра едноместно кану на телевизионния екран ясно се видя, че българското кану е на метър пред второто. Даже германският коментатор официално обяви, че българинът Боян Михайлов е на първо място. Какво да се прави, както и при Румяна Нейкова преди 11 години, след официалния фотофиниш Михайлов остана втори след бразилеца Исакиаш дос Сантос. Нашият гребец месец по-рано стана европейски шампион в Загреб и се закани, че още на следващото състезание ще вземе реванш от бразилеца и че мечтае да се завърне с медал от благороден метал и от Олимпийските игри в Лондон 2012.
Примери в този аспект могат да се дадат и в други спортове, но и така могат да се направят изводи, че е необходимо да се усъвършенства нормативната и законовата уредба при спортни форуми, като крайните резултати да се определят след използването на съвременни синхронни технологи.
Основната цел е дискриминацията в спорта да няма повече почва на развитие.


 

Има ли нелегален внос на добитък от съседна страна

автор:Дума

visibility 4410

/ брой: 244

Неизвестна болест покоси 200 овце във ферма в Карнобатско

автор:Дума

visibility 3554

/ брой: 244

65% срив на чуждите инвестиции

автор:Дума

visibility 3701

/ брой: 244

Банките уличени в нелоялни практики при отпускане на кредити

автор:Дума

visibility 8188

/ брой: 243

Путин готов за диалог с Тръмп и Зеленски

автор:Дума

visibility 3960

/ брой: 244

Русия без условия за преговори с Киев

автор:Дума

visibility 3897

/ брой: 244

Белград минава на безплатен транспорт

автор:Дума

visibility 3398

/ брой: 244

Левите в Румъния се оттеглят от преговорите

автор:Дума

visibility 3285

/ брой: 244

Светът през 2024

автор:Дума

visibility 5197

/ брой: 244

Турбулентната политическа 2024 година

автор:Юлия Кулинска

visibility 5315

/ брой: 244

БСП се нуждае от радикална промяна

автор:Юлия Кулинска

visibility 4445

/ брой: 244

2024 - историческата година за БСП

автор:Александър Симов

visibility 3488

/ брой: 244

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ