16 Юли 2025сряда05:15 ч.

Кристиан Вигенин: Искаме данъчна справедливост и нов данък за свръхбогатите

Социалистите искат премахване на плоския данък и по-високи данъци за компаниите със свръхпечалби

автор:Дума

visibility 12245

„Крайно време е да направим по-справедливо данъчно облагане на свръхбогатите. През последните десетилетия техните данъци намаляваха в глобален мащаб, което доведе до това най-богатите да стават още по-богати, а разделенията и социалните неравенства се задълбочаваха.“  Това заяви ръководителят на Делегацията на българските социалисти в Европейския парламент Кристиан Вигенин по време на дебата в Страсбург за данъчното облагане на свръхбогатите с цел премахване на бедността и намаляване на неравенствата, който е по предложението на Г-20.

Вигенин изтъкна, че най-богатите увеличават  доходите си предимно от своето налично богатство, а не от труд. Според него за това помагат и различията между данъчните правни рамки на държавите. „Надявам се да започнем да връщаме справедливостта в днешния взаимосвързан и все по-неустойчив свят. Облагането на милиардерите е само една първа стъпка“, обърна се Кристиан Вигенин към колегите си в  пленарната зала на Европейския парламент.

Евродепутатът препоръча Европейският съюз да ускори работата за хармонизация на данъчните системи в държавите членки, за да не може отделни личности или корпорации да се възползват от вратички в законодателството: „Само така ще можем да осигурим допълнителен ресурс за важните за хората политики.“

Кристиан Вигенин изтъкна, че данъчната справедливост се превръща в централен въпрос и за социалистите в България. „Ние сме се обявили за цялостна данъчна реформа - премахване на плоския данък върху доходите и връщането на прогресивното данъчно облагане, въвеждане на втора ставка за данъка върху печалбата на компаниите и специфични мерки за корпорациите, които реализират т.нар. свръхпечалби за сметка на хората“, поясни ръководителят на делегацията на българските социалисти в Европейския парламент.

За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП:

https://www.socialistsanddemocrats.eu/

Правителството с нови мерки срещу спекулата

автор:Дума

visibility 1649

/ брой: 128

Прасковите ще стигат 8 лева за килограм изкупна цена

автор:Дума

visibility 2145

/ брой: 128

До софийското летище вече има денонощен транспорт

автор:Дума

visibility 1576

/ брой: 128

Франция ще удвои бюджета за отбрана

автор:Дума

visibility 2045

/ брой: 128

Протест спря кораб с оръжие за Израел

автор:Дума

visibility 1837

/ брой: 128

Сблъсъци между мигранти и испанци

автор:Дума

visibility 1861

/ брой: 128

Френски затворник избяга, скрит в багажа на съкилийник

автор:Дума

visibility 1374

/ брой: 128

Скъпооо

автор:Аида Ованес

visibility 1821

/ брой: 128

Тъмни векове

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1720

/ брой: 128

Спортът ни не е умрял

автор:Владимир Николов

visibility 1772

/ брой: 128

Тихото задлъжняване на българските домакинства

visibility 2058

/ брой: 128

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ