11 Юли 2024четвъртък18:37 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Познаваме ли ги?

Крилатите всеядни убийци

В ежегодното австрийско проучване около 85% от участниците сочат възможността да прекарат приятна вечер с партньора си като пръв мотив за присъствие на тържеството

/ брой: 29

visibility 7844

Васил Сердаров

Научната литература описва врановите като най-едрите пойни птици със здраво телосложение, силни крака и масивен клюн. Те са повсеместно разпространени, не се срещат само в Антарктика, Нова Зеландия и някои острови в Тихия и Атлантическия океан. В света са познати 105 вида, а у нас семейството е представено с 9 вида. Най-често срещаните са свраката, сивата и посевната врана и чавката. Всички те са разрешени за лов целогодишно, но истинска напаст представляват само свраката и сивата врана. Ето защо много ловно-рибарски сдружения в страната след приключването на активния ловен сезон обръщат основно внимание на регулирането на тяхната численост в навечерието на пролетния размножителен период.

Сврака

 Свраката достига дължина на тялото около 46 см и тегло 160-260 г. Оперението и е двуцветно - черно и бяло, с виолетово-зелен метален блясък по крилете и опашката. Крилете са къси, широки и закръглени, с големи бели ивици. Коремът е бял. Опашката е много дълга, с ромбовидна форма. В полет лесно се различава по характерното двуцветно оперение и дългата стъпаловидна опашка. Активна е през деня. Много предпазлива птица. Разпространена е в Европа и Азия, без северните им части, Централна Азия и Индия, в Северозападна Африка и западните части на Северна Америка. Обитава паркове и градини в населените места, брегове на реки, обрасли с храстова растителност, окрайнини на гори, храсталаци, полезащитни пояси. У нас се среща повсеместно. Най-многочислена е в равнинната част на страната и населените места. Обитава също предпланини и планини, но избягва гъстите и обширни гори.

Сива врана

Свраката е всеядна - храни се с яйца на птици, насекоми, мишевидни гризачи, червеи, растителна храна. Яде също хранителни остатъци и мърша. Та е моногамна. Гнездото и е разположено в гъстите клони на храсти или дървета, на височина до 18 м и най-често е с кълбовидна форма. Отгоре и отстрани е прикрито рехаво с клонки, между които има страничен вход. Гнездовият период е от началото на март до края на май. Женската снася 5-8 яйца, които мъти около 17 дни.
Свраката нанася щети на гнездещите по земята птици, включително и на някои от ловните видове - фазан, яребица, пъдпъдък, кеклици, като унищожава яйцата и малките им. Това налага числеността й да бъде регулирана.
Сивата врана достига дължина на тялото 44-51 см, размах на крилете 87-102 см и тегло 460-690 г. Оперението е двуцветно, като главата, гушата, предната част на гърдите, крилете и опашката са черни, а останалата част е светлосива с фини надлъжни тъмни щрихи. Крилете са сравнително дълги, широки и закръглени. Опашката е къса.
В полет лесно се различава по двуцветното оперение. От гарвана, който е защитен у нас, се отличава по късата права опашка, по-малките размери и сивия цвят на оперението.
Типичните й местообитания през гнездовия период са окрайнини на гори, храсталаци, открити площи с единични дървета, долини на реки, паркове и градини в населените места, полезащитни пояси. Придържа се към културния ландшафт, избягва гъстите и обширни гори. У нас се среща повсеместно, като през зимата е най-многочислена в населените места.
Сивата врана е всеядна и много често ограбва гнездата на други птици, яде яйцата им и новоизлюпените малки. Храни се също с отпадъци, мърша, насекоми и други безгръбначни животни, червеи, гризачи, дребни рибки, миди, плодове, семена и др.
 Гнездото и е разположено в короните на дървета, често по сгради и електрически стълбове в населени места. Понякога едно гнездо се използва в продължение на няколко години, като ежегодно се ремонтира. Гнездовият период е от началото на март до края на май. Женската снася 3-6 яйца, които мъти 17 дни. Малките могат да летят на 35-дневна възраст.
Ловностопанското значение на сивата врана се определя от щетите, които нанася на някои от ловните видове птици. Както и свраката, тя унищожава голяма част от яйцата и малките пилета на фазаните, яребиците, пъдпъдъците и други гнездещи по земята видове. Разрешена е за лов целогодишно.

 

Газифицирането на Банско и Разлог пак се отлага

автор:Дума

visibility 463

/ брой: 130

Положението в "Мини Марица-изток" е критично

автор:Дума

visibility 522

/ брой: 130

Приходите от нощувки с ръст от 32%

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 130

Евростат отчете спад при жилищните сделки у нас

автор:Дума

visibility 451

/ брой: 130

Гърция стана за смях с 6-дневна работна седмица

автор:Дума

visibility 510

/ брой: 130

Грузия ще се справи и без помощи от ЕС

автор:Дума

visibility 480

/ брой: 130

Прокуратурата разследва Льо Пен за корупция

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 130

Накратко

автор:Дума

visibility 397

/ брой: 130

Смет на човек

автор:Деси Велева

visibility 491

/ брой: 130

ВиК консолидация, но каква?

visibility 434

/ брой: 130

По протокола на ШОС

visibility 444

/ брой: 130

Стажът за пенсия - все по-скъп и недостъпен

visibility 437

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ