18 Юли 2025петък08:58 ч.

Краят на един символ?

/ брой: 11

автор:Деси Велева

visibility 186

Сагата с паметника "1300 години България" пред НДК е на път да приключи. Поне така казва окончателното решение на ВАС, което не подлежи на обжалване и дава разрешение на Столичната община да демонтира монумента. Но дали наистина ще бъде сложен край на един недостоен щурм срещу паметник, провокиран не от естетическо неприятие или творческа критика, а главно от употребата на всичко и всички в антикомунистическите политически напъни на т.нар. демократи. Цялата борба срещу този паметник бе не защото софиянци не го искат, а защото той се поставя в контекста на социалистическото минало. За всекиго е ясно, че дискусията не е дали паметникът е красив, грозен, кой го иска и кой не. Той бе оставен съзнателно да се разруши, докато в последните години на пререкания съзнателно предизвиканото противопоставяне на обществено мнение, власт и експертите всъщност бе само замазване на очите в опит да бъде погубен монументът чрез нарочното му очерняне като продукт на социалистическите години.
Той обаче не е паметник нито на социализма, нито на капитализма, нито на демокрацията. Не е просто "паметника пред НДК", както някои го наричат пренебрежително. Това е цял архитектурно-монументален комплекс, символизиращ дълголетието на държавата ни. Не на София, не на БСП, не на ГЕРБ, а на България. Той се вписва в серия подобни монументи, решени в нетрадиционен творчески стил, като, да речем, паметникът в Шумен. Всички онези, които устройват кампанийно броженията, едва ли са си направили труда да научат, че фигуралната композиция символизира книжовността, признателността и съзиданието. На противниците на комплекса им е достатъчно да го представят само като падащи плочки и прозираща арматура, дължащи се всъщност на лошо стопанисване. В днешните цивилизовани европейски страни никой не руши паметниците си, те са свидетелства от историята. Факт е, че чужденци тръгнаха да възстановяват чинията на Бузлуджа, оценявайки достойнствата й! Нелепи са приказките, че монументът пред НДК, символ на родоначалието и на Златния век на България, на нейното мъченичество и на възхода й, е заплаха за демократичната сигурност. То е като варварското разрушаване на Палмира или на нашия мавзолей, който можеше да бъде превърнат в прекрасен пантеон или музей в центъра на София, както се прави по света, вместо празното му петно да бъде заливано месец след месец с бира и с последиците от нея.  
Още по-жалки и недостойни са опитите в дискусията за бъдещето на това малко пространство пред НДК да се противопоставя един паметник на друг чрез идеята да бъдат възстановени мемориалните плочи на Първи и Шести софийски пехотен полк, премахнати от същото място през 1977 г. Т.нар. демократи нека не прехвърлят върху паметниците собственото си противопоставяне на други столичани. Недостойно е спрямо онова, което те символизират. А докато управляващите изпълнят собствените си намерения спрямо паметника пред НДК, дано накрая не се окажат изненадани, ако паметникът се окаже по-здрав от очакванията и надеждите им... И паметниците си отмъщават. 

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 746

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 740

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 801

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 716

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 780

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 781

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 753

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ