21 Юли 2025понеделник17:09 ч.

Наука

Красен - част от вековната страшна история на панагюрци

/ брой: 181

автор:Велиана Христова

visibility 575

Жива история на Панагюрския край в продължение на повече от 1000 години, която ни прави българи и ни кара да се гордеем с миналото. Това е крепостта Красен. Само на няколко километра от възрожденското градче се издига този внушителен паметник на историята, посочва агенция БГНЕС.
Според някои археолози тук е бил древният Каменград (Литополис). Ръководител на спасителните разкопки е археологът Георги Абдулов, директор на Историческия музей в Панагюрище. Красен е най-голямата крепост в Средна гора. Изградена е на около 100 дка с най-висока точка 15 м и включва централна крепост с площ 28 дка, по-малка крепост на 200 м северно, построена върху 7 дка, подградие, което се намира в началото на западните склонове на връх Голям Красен. Крепостта е била атакувана от прииждалите многобройни варварски племена след IV в. Културните пластове от края на VI-началото на VII в. са наситени с огромно количество пепел. Това означава, че крепостта е била напълно разрушена, твърди Абдулов пред БГНЕС. Дали крепостта е била срината от готи, от авари или от славяните е все още въпрос на проучване. Крепостта влиза в пределите на българската държава при управлението на хан Маламир - третия син на Омуртаг, в първата четвърт на IХ в. (заедно с Пловдив и цяла Северна Тракия). Според Абдулов България не възстановява крепостта, защото държавата е във възход и целта й е Бяло море и завладяването на Цариград. Но животът в подградието продължава. След Самуиловите войни с Йоан Цимисхи и Василий II районът отново попада в пределите на Византия и граничи със земите на Западната българска държава. Империята възстановява укрепленията. При разкопките се откриват моливдовули (оловни печати на знатни византийци), което говори за присъствието на видни граждани на империята. Този втори живот за Красен продължава до края на ХII-началото на ХIII в., когато е следващият пълен разгром - вероятно по времето на 5-годишната война на цар Калоян с император Исаак II Ангел или може би по времето на кръстоносния поход на Барбароса. Крепостта е възлова, била е превзета и ликвидирана. След огромния пожар, след огромните кланета, почвата и сега е пепел, обяснява Абдулов.
До края на ХIV в. Красен продължава да съществува, но в рамките на цитаделата - вътрешната крепост. През 1364 г. Пловдив е завзет от турците, през 1393 г. - София. Красен е на пътя между двата града. При разкопките е открит важен печат на болярина Рафаил, изработен според правописната реформа, приета от Патриарх Евтимий. В този тежък съдбовен момент, когато двете основни крепости са в агония, Красен остава българска крепост, разказва археологът. Открихме в най-горния културен пласт монета, сечена през 1395 г., при управлението на последния български цар Иван Срацимир, добавя той. След турското нашествие крепостта е заличена. Клането е такова, че Батак бледнее, убеден е Абдулов. С крепостта Красен панагюрци подреждат още една част от пъзела на вековната страшна история на своя край.

Заловиха рекордно количество кокаин за 37 млн. лева

автор:Дума

visibility 237

/ брой: 132

Шофьорите вече не могат да откажат тест за опиати

автор:Дума

visibility 248

/ брой: 132

Увеличиха наказанията за престъпления срещу животни

автор:Дума

visibility 267

/ брой: 132

Бедността в България се увеличава през 2024 г.

автор:Дума

visibility 238

/ брой: 132

Овцевъдите искат драконовски мерки срещу шарката

автор:Дума

visibility 242

/ брой: 132

10% ръст на цените и приходите на хотелиерите

автор:Дума

visibility 248

/ брой: 132

Украински дронове атакуваха Москва

автор:Дума

visibility 250

/ брой: 132

Антиимигрантски протести във Варшава

автор:Дума

visibility 239

/ брой: 132

Румъния не може да спаси наводнената солна мина

автор:Дума

visibility 245

/ брой: 132

Накратко

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 132

Завръщането

автор:Александър Симов

visibility 217

/ брой: 132

Диагноза

visibility 230

/ брой: 132

Натиск върху съда

visibility 229

/ брой: 132

Признателност към Апостола

visibility 232

/ брой: 132

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ