17 Юли 2025четвъртък23:15 ч.

Снимка БТА

КПК вече се избира с обикновено мнозинство

Комисията за номинациите ще може да заседава и да взима решения с гласовете на четирима от петимата й членове, реши НС

/ брой: 126

автор:Дума

visibility 1028

Парламентът реши след повече от два часа разгорещени дебати Комисията за противодействие на корупцията (КПК) да се избира с обикновено вместо с квалифицирано мнозинство. Промените бяха подкрепени със 126 гласа "за" на депутатите от "БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА", ГЕРБ, ИТН и "ДПС-Ново начало". 61 бяха "против", нямаше въздържали се. Мотивите за промяната са решението на Конституционния съд от миналата година за отмяна на конституционната разпоредба, която позволяваше да се избират държавни органи от парламента с квалифицирано мнозинство.
ДУМА припомня, че Законът за противодействие на корупцията беше приет през есента на 2023 г. После с промените в Конституцията беше гласувано, че може да има регулаторни органи, които се избират с квалифицирано мнозинство. Според решението на КС обаче с мнозинство от две трети се гласуват само решения за измененията в Конституцията, за избор на ВНС, за приемането на Закон за ратифициране на международен договор, който дава право на чужденци извън ЕС да придобиват земя у нас, избирането на главен инспектор към Инспектората на ВСС и на неговите членове от квотата на НС. Членовете на регулаторните органи се гласуват с обикновено мнозинство. Ако не се спазят решенията на КС, изборът на КПК може да бъде атакуван като противоконституционен.
Втората поправка, приета вчера, беше за номинационната комисия. По антикорупционния закон това е органът, който предварително ще изслуша и оцени кандидатите за членове на КПК, въз основа на което ще представи доклад с препоръки на депутатите. В нея влизат представители на ВКС, на Висшия адвокатски съвет, на правосъдното министерство, на Сметната палата и на институцията на омбудсмана.
Мнозинството в НС реши, че комисията ще може да заседава и да взима решения с гласовете на четирима от петимата й членове. Аргументът беше, че органът трябва да може да работи, дори ако един от членовете й отсъства по извинителни причини. Освен това номинационната комисия вече ще може да приема решения с две трети от присъстващите членове, а не единодушно, както гласяха досега правилата. Тя се състои от петима, но за решения са достатъчни вече четирима. 
"Правото няма решаващо значение за дебатите в тази зала. Но искам да разсея някои съмнения. Намаляването на мнозинството от квалифицирано на обикновено се налага, защото в Конституцията се казва, че решения се взимат с обикновено мнозинство, освен ако не е предвидено друго", припомни от парламентарната трибуна министърът на правосъдието Георги Георгиев. КС ни каза право в очите, че не може парламентът сам да въздига класифицирани мнозинства, припомни той. По думиту ме реформите трябва да се изпълнят, защото са предвидени в Националния план за възстановяване и устойчивост. Георгиев подчерта, че правилата за избора на новата комисия са комуникирани с Европейската комисия от няколко правителства.

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 746

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 740

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 801

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 716

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 780

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 781

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 753

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ