13 Май 2024понеделник20:08 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Козлодуй" ще обработва радиоактивни отпадъци чрез плазмено горене

/ брой: 224

автор:Дума

visibility 42

Нова технология за обработка на средно- и нискорадиоактивни отпадъци (РАО), която ще намалява обема им многократно, ще бъде използвана в АЕЦ "Козлодуй", съобщи Иван Андреев - директор на дирекцията "Развитие и модернизация" в централата, предаде БТА.
Технологията премина преди месец успешно изпитание в лаборатория във Франция по поръчка на испанската "Ибердрола" и белгийската "Белгопроцес", които ще изграждат инсталацията.
Проектът се финансира от Международния фонд "Козлодуй" в общ размер на 30 милиона евро, посочи Андреев. В момента е готов докладът за оценка на въздействието върху околната среда на новата инсталация, а вчера и днес документът е подложен на обществени обсъждания в Мизия и Козлодуй.
Технологията за обработка чрез плазмено горене на радиоактивните отпадъци е иновативна както за България, така и за Европа, обясни Иван Андреев. В съоръжението с плазмена горелка отпадъците ще се нагряват до 1300 градуса по Целзий, ще се втечняват, остъкляват, а след тяхното изстиване ще се превръщат в стъклени матрици, които са трудни за разрушаване. Първоначалният обем на материалите след обработка се намалява до 80 пъти, което намалява разходите за тяхното складиране и съхранение, уточни Андреев.
Инсталацията ще бъде изградена в района на спрените Трети и Четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй", където вече се генерират радиоактивни отпадъци от среден и нисък клас. Проектът се изпълнява от атомната централа, но в бъдеще ще се управлява от Държавното предприятие "Радиоактивни отпадъци". Всички дейности по проекта се наблюдават и съгласуват с Агенцията за ядрено регулиране. Новото съоръжение трябва да влезе в действие до две години.
 

500 000 агнета продадени за празниците

автор:Дума

visibility 175

/ брой: 87

800 000 българи тръгват за сезонна работа в чужбина

автор:Дума

visibility 168

/ брой: 87

Правят електронна партида за всеки имот

автор:Дума

visibility 174

/ брой: 87

Уникредит подменя картите на 1 милион клиенти в България

автор:Дума

visibility 193

/ брой: 87

Москва започна офанзива в Харковска област

автор:Дума

visibility 162

/ брой: 87

Силяновска се закле като президент на "Македония"

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 87

Захарова изгледала "погребението" на Европа

автор:Дума

visibility 157

/ брой: 87

Русия откри запаси от нефт и газ в Антарктида

автор:Дума

visibility 177

/ брой: 87

Тихи фанфари

автор:Аида Паникян

visibility 161

/ брой: 87

Тъжна равносметка

автор:Велизар Енчев

visibility 151

/ брой: 87

Големият скок на Китай

visibility 164

/ брой: 87

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ