17 Май 2024петък12:09 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Който пръв покори Луната, ще бъде лидер в света

През следващите векове запасите от енергоносители на нашата планета ще се изчерпат и тогава успешно разработените лунни находища ще осигуряват хората с енергия за 5000 години

/ брой: 45

автор:Дума

visibility 74

Прочутият по цял свят изследовател на Луната Ерик Галимов, директор на Института по геохимия и аналитична химия и член на Президиума на Руската академия на науките казва:
- Страната, която изпревари останалите в усвояването на Луната, ще стане лидер в световната икономика. Русия има уникален шанс в тази област. Ние разполагаме с космическа индустрия и голям опит в разработването на автоматични лунни космически апарати, имаме отлично развита ядрена физика и атомна енергетика. От добива на нефт и газ страната получи огромни средства и би било разумно те да се насочат към разработване съкровищата на Луната.
Друг прочут руски учен, докторът на физико-математическите науки Владислав Шевченко, съобщава, че запасите на Луната от хелий-3, който е мощно гориво за ядрен синтез, могат да осигурят човечеството с енергия за 5000 години. Според него в следващите неколкостотин години традиционните енергоносители ще свършат и тогава надеждите ще се обърнат към Луната.
Тези прогнози на двамата изследователи вече са потвърдени категорично и от американски учени. Те също са на мнение, че съкровищата от хелий-3 на Луната биха гарантирали енергийна сигурност на човечеството за няколко хиляди години.
Пресметнато е, че стойността на 1 тон хелий ще бъде около 1 млрд. долара - на пръв поглед огромна сума. Тя ще е необходима за добива и доставянето му от Луната на Земята. Като се има предвид обаче, че за една година на Земята ще са й нужни 25 тона хелий-3, това съвсем не е скъпо, а дори е твърде евтино. В момента на Земята се добиват няколко десетки грама хелий-3 годишно, докато само САЩ изразходват 40 млрд. долара годишно за енергоносители...
Тъй че голямото състезание кой пръв ще разработи съкровищата на Луната вече започна!  

 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 127

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 142

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 130

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 138

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 135

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 155

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 152

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 140

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 124

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 124

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ