23 Април 2024вторник13:16 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Няколко думи

Кой ще плаща?

/ брой: 232

автор:Евгени Гаврилов

visibility 537

От началото на следващата година Българската народна банка започва да събира такса от банките и платежните институции, които контролира, за да финансира надзорната си дейност. Обяснението е, че Централната банка има нужда от допълнителни пари заради увеличилата се работа покрай Банковия съюз. Става дума за около 15 милиона лева годишно. Размерът на таксата ще зависи от пазарния дял на съответната банка и нейния рисков профил.

Досега БНБ финансираше дейността си изцяло от паричния си доход, идващ основно от управлението на международните валутни резерви на страната (25 милиарда евро към края на 2019 г.). Те обаче не носят особена доходност в последните години заради отрицателните лихви в световен мащаб. От инвестициите в ценни книжа БНБ е на червено 64 милиона евро. Въпреки всичко тя разполага със солиден бюджет - 118 милиона лева. Голяма част от него се харчат за поддържането на паричното обращение, но по равнище на заплащането на персонала Централната банка е една от най-добре платените държавни институции.

На фона на милиардните печалби на банковата ни система новите 15 милиона лева, които трябва да се приберат от нея, изглеждат като капка в морето.

Ясна е и схемата, по която те ще бъдат прибрани. Най-вероятно размерът на такса "надзор" ще зависи от оборота и рисковия профил на съответната банка.

Всяка търговска банка ще се издължава на БНБ, а после ще си връща платеното от своите клиенти, най-вероятно чрез поредното увеличаване на таксите за банкови услуги. Така че въпросът кой ще плаща става излишен. 

Още в края на миналата година банковата статистика отчете, че таксите, събирани за обслужване на гише, са се увеличили с над 40 на сто. Най-голям ръст тогава имаше в средните такси за теглене на пари. Ако сумата е до 1000 лева, на гише цената на услугата стигна 2,26 лева вместо 1,37 лева, колкото бе през лятото на 2019 г. Това показва, че поскъпването е с 65 процента.

За откриване на разплащателна сметка и дебитна карта към нея поскъпването бе близо 6 пъти. Тогава за оправдание послужи евродиректива, принудила банките да намалят драстично таксите, които събират за транзакции в евро за и от страни в Евросъюза. И в началото на тази година обаче таксите за банкови услуги не спряха да вървят нагоре. После дойде пандемията и очакването за поне малко затишие. Но не би.

До банките опират много хора, особено при наложеното превеждане на парите на работещите по банков път. Така че - внасяш, теглиш, превеждаш кръвните си левчета, ще плащаш нови такси. С това ще изненадат обеднелия народ по време на пандемичната криза.

1/3 у нас взимат под 1000 лева

автор:Дума

visibility 105

/ брой: 77

Бум на заболели от коклюш

автор:Дума

visibility 105

/ брой: 77

Великденската трапеза поскъпва

автор:Дума

visibility 110

/ брой: 77

Рязкото застудяване удари реколтата от череши

автор:Дума

visibility 110

/ брой: 77

Когато ни свърши руския петрол, бензинът поскъпва

автор:Дума

visibility 112

/ брой: 77

България в еврозоната - по-реалистично е през 2026 г.

автор:Дума

visibility 125

/ брой: 77

Агнешкото в Гърция 10 евро за килограм

автор:Дума

visibility 89

/ брой: 77

Баските сепаратисти с исторически успех

автор:Дума

visibility 104

/ брой: 77

Иран запазва строгия контрол върху дрехите

автор:Дума

visibility 106

/ брой: 77

Молдовска "Победа" създадоха в Москва

автор:Дума

visibility 102

/ брой: 77

Извращения

автор:Александър Симов

visibility 96

/ брой: 77

Диверсификация

автор:Мая Йовановска

visibility 90

/ брой: 77

За 10-те постижения след Десети

visibility 101

/ брой: 77

НА ВТОРО ЧЕТЕНЕ И ГЛЕДАНЕ

автор:Лозан Такев

visibility 117

/ брой: 77

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ