29 Март 2024петък09:23 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Позиция

Кой и какъв е Владимир Путин

/ брой: 70

visibility 37

Патрик Бюканън*
"The American Conservative"


Изглежда, че Владимир Путин е загубил връзката с реалността, заяви Ангела Меркел на Барак Обама след разговора си с руския президент. Той "живее в друг свят". "Съгласна съм с казаното от Ангела Меркел... че той живее в друг свят", каза Мадлин Олбрайт.
Своя принос в теорията за путинското побъркване внесе и Джон Кери, давайки да се разбере, че Путин започва по нещо да прилича на Наполеон: "Не може в 21 век да се държим, както в 19-ти, да извършваме интервенция в друга страна под измислен претекст".
Сега, когато Путин превзе Крим без нито един изстрел, а 95% от кримския електорат гласува за обединение с Русия, неговите решения все още ли изглеждат неразумни? Наистина ли не беше ясно, че Русия, която е велика държава, няма да наблюдава спокойно как нейната съседка се изплъзва от нейната орбита и ще отстоява своите стратегически позиции на Черно море, които тя е държала в продължение на два века? Збигнев Бжежински смята, че Путин е решил да възроди царската империя. Други говорят, че Путин иска да възстанови Съветския съюз и съветската империя.
Но защо й е на Русия, която днес страда от сепаратистки войни, започнати от ислямистките терористи в Северен Кавказ и Чечения, Дагестан и Ингушетия, да навлиза и присъединява гигантския Казахстан или която и да било друга мюсюлманска република от състава на бившия СССР? Та нали това неминуемо ще повлече след себе си интервенция на джихадисти и безкрайни войни. Ако ние, американците, искаме да се изтеглим от Афганистан, тогава защо му е на Путин да се върне в Узбекистан? Защо му е да анексира Западна Украйна, където ненавистта към руснаците се е зародила още по времето на сталинския Голодомор? Нахлуването и окупацията на цяла Украйна ще означава за Москва безкрайна загуба на човешки животи и пари, ще породи враждебно отношение към нея от страна на Европа и САЩ. И в името на това Русия, чието население всяка година намалява с половин милион души, ще поиска да върне своите войници във Варшава?
Но ако Путин не е руски империалист, възнамеряващ да възроди властта на Русия над неруските народи, тогава кой и какво е той?
Владимир Путин - това е кръвта и земята, олтарът и тронът на етническия национализъм, виждащ в себе си Защитника на Русия и гледащ на руснаците в чужбина така, както израелците гледат на евреите в чужбина, смятайки, че тяхната сигурност - това е напълно легитимна грижа на Израел. Спомнете си този свят, който Путин видя, когато дойде на власт след десет години управление на Борис Елцин. Той видя как "матушка Русия" е ограбвана от олигарсите, подстрекавани от своите приятели капиталисти от Запада, включително и от Америка. Той видя как милиони руснаци са останали извън пределите на своята страна, оказвайки се в трудно положение от Прибалтика до Казахстан. Той видя как САЩ излъгаха Русия, обещавайки й да не разширяват НАТО в Източна Европа, ако от там се изтегли Червената армия, а след това се възползваха от изтеглянето на Русия и доведоха Северноатлантическия алианс до нейния праг.
Ако неоконсерваторите бяха постигнали своето, в състава на НАТО щяха да се окажат не само страните-членки на Варшавския договор от Централна и Източна Европа, но и пет от 15-те бивши съветски републики, включително Украйна и Грузия. А нали този алианс беше създаден, за да сдържа Русия, а в случай на необходимост и да воюва с нея. Какви изгоди получихме от това, че Естония и Латвия станаха наши съюзници в НАТО, и как това ще оправдае загубата на Русия като приятел и партньор, каквато я превърна Роналд Рейгън в края на Студената война? Ние загубихме Русия, а получихме като съюзник Румъния? И кой се държи неразумно?
Наистина ли ние, американците, които обявихме в доктрината Мънро цялото Западно полукълбо за закрито за европейските империи и предупредихме Европа тя да "остане от другата страна на Атлантика", не можем да разберем, как руският националист Путин ще реагира на разполагането в източната част на Балтика американски Ф-16 и системи за ПРО!
Както пише бившият американски посланик в Москва Джак Метлок, в края на Студената война 80% от руското население положително се отнасяше към САЩ. Изминаха 10 години и 80% от руснаците станаха антиамериканци. Това беше още преди Путин, чийто рейтинг в момента достига 75%, защото той е възприеман като политик, обявил се срещу американците, и на преврата в Киев отговори с контрапреврат в Крим. Америка и Русия се сблъскаха в конфронтация заради това чие знаме ще се вее в някакъв район на Украйна. Всеки президент от Студената война от Хари Труман до Роналд Рейгън, би сметнал, че това не е наша работа.
Ако народът на Източна Украйна желае официално да оформи своите исторически, културни и етнически връзки с Русия, а народът на Западна Украйна желае да разтрогне своите връзки с Москва и да влезе в ЕС, защо да не решим този въпрос с политически, дипломатически и демократични методи с помощта на урните за гласуване?
                                
* Патрик Бюканън е американски консервативен политик и журналист. Бил е съветник на президентите Ричард Никсън, Джералд Форд и Роналд Рейгън. Автор е на книгата "Самоубийството на свръхсилата: ще оцелее ли Америка до 2025?".

 

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 476

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 450

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 531

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 452

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 450

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 405

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 515

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 523

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ