18 Май 2024събота04:01 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

КОВИД-19 отнесе един 50-хиляден град

/ брой: 110

автор:Аида Паникян

visibility 189

Аида Паникян



Пандемията от КОВИД-19 увеличи смъртността сред българите и средно един 50-хиляден град си е отишъл. Това каза магистър-фармацевтът проф. Георги Момеков от Катедрата по фармакология, фармакотерапия и токсикология в Медицинския университет в София.
Броят на заразените и заболелите се увеличава, затова се увеличават и хората с т.нар. дълъг КОВИД или пост КОВИД, обясни председателят на Българското сдружение по иновативна медицина д-р Валери Цеков. Сдружението организира информационна кампания "По-силни срещу КОВИД-19". Той поясни, че дългият КОВИД е труден за диагностициране. Наблюденията на световната медицина са, че около 20% от хората над 18 г., които са боледували от КОВИД, вече имат поне един сериозен здравословен проблем, а при хората над 65 г. всеки четвърти съобщава за това. Над 13% от заболелите от коронавирус поне 1 месец след това не могат се възстановят, а 1/3 от хоспитализираните поне още 6 месеца се борят със симптомите на болестта. Най-честите симптоми, които продължават най-дълго, са отпадналост, уморяемост, затруднено дишане, повишено кръвно, тромбози, сърдечносъдови проблеми, суха кашлица и дразнене в гърлото, разсеяност, "мозъчна мъгла", косопад, проблеми с уринирането (може да се стигне и до бъбречна недостатъчност и диализа). При по-продължителна проява на такива симптоми преболедумалите КОВИД, макар и много леко, трябва да потърсят лекар, препоръча д-р Цеков.
Ваксините не пазят на 100% от заболяване, но световният опит показа, че пазят от тежко заболяване, хоспитализация и смърт, коментира про. Момеков. Той обясни и принципа, на който са направени РНК ваксините, и уточни, че формулите им са на сайта на СЗО и са достъпни за широката общественост.      

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 603

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 605

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 641

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 573

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 659

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 583

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 491

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ