17 Юли 2024сряда09:48 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Косово избира парламент

автор:Дума

visibility 1552

На 6 октомври 2019 г. в Косово се провеждат четвъртите предсрочни парламентарни избори, откакто страната обяви независимостта си на 17 февруари 2008 година.

Асамблеята в Косово (парламент) има 120 членове, от които 20 места са запазени за представители на малцинствените общности, както следва: 10 места за сръбската общност, 3 за бошняшката общност, 2 за турската общност, 4 за ромите, ашкали и египтяни и 1 за гораните. За 120-те места в Асамблеята се състезават 1060 кандидати. 46 917 избиратели са отстранени от избирателния списък, било защото са починали, или са се отказали от гражданството на Косово след местните избори 2017 година, разказва БГНЕС.

В избирателния списък на Централната избирателна комисия на Косово (ЦИК) за предстоящите предсрочни парламентарни избори има регистрирани 1 937 869 избиратели в 38 общини с общо 1 780 211 жители. Гражданите на Косово в диаспората имат право да гласуват до 5 октомври 2019 г. ЦИК даде възможност на 35 087 граждани, които живеят в чужбина, да гласуват по пощата. На изборите ще се състезават 20 политически партии, четири коалиции и един независим кандидат от бошняшката общност. Кампанията стартира на 25 септември 2019 г. и продължи само 10 дни. Анализаторите оценяват тези парламентарни избори като едни от най-несигурните, които също ще бъдат „съдбовни“ за мнозина. Най-силните политически партии вече си размениха някои тежки обвинения, което прави практически невъзможно да влязат в евентуална следизборна коалиция.

Непотизмът присъства във всички сегменти на косовското общество и всичко се контролира от висшите структури на политическите партии.

Основната надпревара на предстоящите парламентарни избори в Косово ще се проведе между трите основни политически съперници: Демократичната лига на Косово на Иса Мустафа (ДЛК), Движението за самоопределение на Албин Курти “Ветвендосие” (ДСВ) и Демократическата партия на Косово на Кадри Весели ( ДПК). Освен тези три основни съперника, Рамуш Харадинай със своя Алианс за бъдещето на Косово (AБK) се опитва да влезе в надпреварата като четвърти състезател.

Налагайки 100% наказателни мита върху вноса от Босна и Херцеговина и от Сърбия, Харадинай сериозно наруши Централноевропейското споразумение за свободна търговия (CEFTA) и причини необратими щети на Косово и неговите международни отношения. Неуважението към международното споразумение отвори вратата на противниците на Косово, които ще оспорват решението на Международния съд в Хага (ICJ) относно оправданието на независимостта на Косово и те ще продължат да предотвратяват международното признаване на най-младата балканска страна. Гражданите на Косово също са претърпели щети, тъй като са лишени от свободата на избор, като нямат възможност да купуват и консумират конкурентни стоки. Харадинай очевидно искаше да натрупа политически капитал сред част от електората чрез вреди за Косово. По ирония на съдбата, въпреки обещаващото име на неговия Алианс за бъдещето на Косово, страната няма да види светло бъдеще с партията на Харадинай.

Албин Курти убедително е фаворит сред кандидатите за премиерския пост в Косово.

Проучванията на общественото мнение, проведени в Косово, показаха силна тенденция към намаляване на популярността на ДПК. Много малките разлики между ДСВ и ДЛК, показани в предизборни проучвания, означават, че победителят ще бъде определен в последната част на кампанията.

Ситуацията на политическата сцена и ориентацията на гражданите вървят в полза на Движението за самоопределяне (ДСВ), което води с малко преди Демократичната лига на Косово (ДЛК), докато Демократическата партия на Косово (ДПК) и Алиансът за бъдещето на Косово (АБК) се състезават за третото място. Петият играч, който може да влезе в парламента на Косово, е партията Нисма.

Повечето неопределили своя избор гласоподаватели споделят мнението, че действащото коалиционно правителство трябва да бъде наказано за безпринципната коалиция и връзките им с престъпност, корупция, непотизъм, сплашване, заплахи, военни престъпления, ликвидации и изнудвания. Действащото правителство не е оставило нищо, освен много празни обещания и щетите, които ще бъдат заплатени от бъдещите поколения косовари.

Ключовите политически участници определиха кандидатите си за премиер преди началото на предизборната кампания. Албин Курти (ДСВ) е убедително фаворит като кандидат за премиер, следван от Вьоса Османи (ДЛК), Кадри Весели (ДПК), Рамуш Харадинай(AБK) и Фатмир Лимай (Нисма).

Любопитна подробност е, че Сърбия, която не признава независимостта на Косово, призова сърбите там да гласуват на парламентарните избори.

Застрахователи не покриват щети

автор:Дума

visibility 1724

/ брой: 133

НСИ отчете 2,5% годишна инфлация през юни

автор:Дума

visibility 1589

/ брой: 133

БНБ отчита бум на фалшивите банкноти

автор:Дума

visibility 1637

/ брой: 133

По-малко и по-скъпо винено грозде тази година

автор:Дума

visibility 1591

/ брой: 133

Германия прехвърля 800 000 войници

автор:Дума

visibility 1805

/ брой: 133

Френската левица опитва да състави кабинет

автор:Дума

visibility 1699

/ брой: 133

Диктаторът Фухимори кандидат за президент

автор:Дума

visibility 1686

/ брой: 133

Накратко

автор:Дума

visibility 1638

/ брой: 133

Код "Пожар"

автор:Ина Михайлова

visibility 2432

/ брой: 133

Вода в пясъка

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1766

/ брой: 133

Евро 2024 - в историята

автор:Марин Милашки

visibility 1782

/ брой: 133

Преди да теглим потребителски кредит

автор:Дума

visibility 1602

/ брой: 133

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ