17 Юли 2024сряда07:04 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Космонавтът Александър Александров: На всички се досвидяха 1,6 млн. евро

/ брой: 126

visibility 36

Петър Георгиев

Две поредни правителства, служебното на Марин Райков и предходното на Бойко Борисов, отказали да гласуват предоставянето на 1,6 млн. евро, с които България да плати годишната такса за пълноправно членство в Европейската космическа агенция. И двамата премиери устно обещавали, а след това "забравяли" за ангажимента. По тази причина България е със статут на наблюдател за разлика от Румъния.
Този срамен факт припомниха в Стара Загора вторият ни космонавт бригаден генерал Александър Александров и директорът на Института по космически изследвания и тихнологии при БАН проф. д-р Петър Гецов. Двамата участваха в скромно честване на 25-годишнината от реализацията на космическата програма "Шипка" и полета на Александров до орбиталната станция "Мир" .
"Ние сме шестата страна в света, която има двама изведени в орбита космонавти, нашият екипаж първи осъществи в реално време 56 експеримента по време на престоя ни на орбиталната станция преди 25 години. Тогава качихме на борда 9 разработени от български учени апарата, повечето от които без аналог в света, и наистина не разбирам този непрестанен отказ да се предостави тази сума", коментира Александров.
Четвърт век след полета Александров не е оптимист за скорошно увеличение на броя на летелите в космоса българи. Като част от фолклора той възприема записванията за основаване на колония на Марс. Стойността на полета и престоя на станция "Мир" е струвала 7 млн. долара, с тях е било финансирано изработването на 9 апарата от програмата "Шипка".

Застрахователи не покриват щети

автор:Дума

visibility 527

/ брой: 133

НСИ отчете 2,5% годишна инфлация през юни

автор:Дума

visibility 443

/ брой: 133

БНБ отчита бум на фалшивите банкноти

автор:Дума

visibility 467

/ брой: 133

По-малко и по-скъпо винено грозде тази година

автор:Дума

visibility 485

/ брой: 133

Германия прехвърля 800 000 войници

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 133

Френската левица опитва да състави кабинет

автор:Дума

visibility 525

/ брой: 133

Диктаторът Фухимори кандидат за президент

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 133

Накратко

автор:Дума

visibility 465

/ брой: 133

Код "Пожар"

автор:Ина Михайлова

visibility 1215

/ брой: 133

Вода в пясъка

автор:Евгени Гаврилов

visibility 540

/ брой: 133

Евро 2024 - в историята

автор:Марин Милашки

visibility 536

/ брой: 133

Преди да теглим потребителски кредит

автор:Дума

visibility 452

/ брой: 133

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ