Корнелия Нинова: Отсрочката за петролното ембярго е успех за България
/ брой: 104
От стр. 1
По-рано пред журналисти в Брюксел, където беше именно заради споразумението на лидерите на ЕС за руско петролно ембарго, премиерът Кирил Петков потвърди, че до няколко дни ще дойде общото заключение. В него за България ще има отделен параграф, в който ще има дерогация специално за нас до края на 2024 г., каза Петков. Според него това поставя страната ни в много добра позиция и важното е, че не става дума само за няколко месеца. Реално ние оставаме единствената страна, която има достъп до пристанище и реално има дерогация, каза Петков.
По думите му това се случва благодарение на разбирането, че нашата рафинерия е "направена да работи с руски петрол". Дерогацията ще даде възможност тя да бъде пренастроена, а междувременно да няма негативен ефект върху цената заради смяната на микса. България се закани, че ще наложи вето, ако не получи дерогация.
През нощта срещу 31 май лидерите на Европейския съюз постигнаха принципно споразумение да намалят с 90% вноса на петрол от Русия до края на тази година, предаде "Ройтерс". Новината дойде изненадващо в края на първия ден от срещата на високо равнище на фона на песимистични коментари по темата. Очевидно обаче бе намерeн изход от патовата ситуация с ветото на Унгария, а блокът ще наложи най-строгите санкции досега срещу Москва след инвазията в Украйна преди три месеца.
Дипломати заявиха, че споразумението ще разчисти пътя за влизане в сила на други елементи от шестия наказателен пакет на ЕС срещу Русия, включително премахването на най-голямата руска банка - "Сбербанк", от системата за съобщения SWIFT.
Две трети от руския петрол, внесен от ЕС, идва чрез танкери, а една трета - от нефтопровода "Дружба". Следователно ембаргото върху морския внос на петрол ще се прилага за 2/3 от целия петрол, внесен от Русия. Ембаргото ще обхване 90% от целия внос от Русия, след като Полша и Германия, които също са свързани с газопровода, спрат да го купуват до края на годината.
За няколко страни ембаргото няма да влезе в сила веднага. Това са Унгария, Словакия и Чешката република, които са без излаз на море. Както обаче премиерът Кирил Петков потвърди - и нашата страна ще получи отсрочка.