Корнелия Нинова: Да е свято делото на братята Кирил и Методий
Националната библиотека отбеляза патронния си празник с изложба на преписи на "История славянобългарска"
/ брой: 90
"Да е свято делото на братята Кирил и Методий, да знаем род и Отечество, да бъдем здрави и горди българи." Този поздрав към българите отправи вицепремиерът и министър на икономиката и индустрията Корнелия Нинова на вчерашния празник на Светите братя Кирил и Методий. Тя се включи в тържеството на Националната гимназия за древни езици и култура "Св. Константин-Кирил Философ", чийто възпитаник е. Корнелия Нинова участва всяка година в празника на училището, който се провежда традиционно пред паметника на светите братя пред Националната библиотека. Горда съм, че има такива будни деца и че Класическата гимназия продължава да държи високо духа на образованието, науката и културата, каза тя.
Десетки сегашни и бивши ученици и преподаватели се събраха, за да отбележат заедно празника на Свети Кирил Философ. Министър Нинова разговаря със свои съученици и учители, а много от днешните ученици си направиха селфи с нея. "Тук има толкова млади хора, които четат на старобългарски, пеят на латински, много интелигентни, много четящи", коментира Нинова.
Министър Нинова сподели, че Класическата гимназия й е дала широка обща култура, тя е място, където имаш много редкия шанс да изучаваш старобългарски, старогръцки, латински и да се учиш от древната история. "Горда съм, че съм завършила НГДЕК и че гимназията има такива ученици днес", каза още тя.
Патронния си празник отбеляза и Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий". 11 май е и професионален празник на библиотечните и информационните специалисти. По този повод бе открита изложбата "Олтари на народната памет" с 26 преписа на "История славянобългарска" на Паисий Хилендарски. 10 от тях са дигитализирани. Те са придружени от пояснителни текстове и илюстративен материал, свързан с историята и мястото на създаването на преписите.
Националната институция отбеляза и 300 години от рождението на Паисий Хилендарски и 260 години от написването на неговата история.