Користно помирение
/ брой: 113
САЩ и ЕС се конкурират кой да бъде главният посредник в разрешаването на конфликта между Сърбия и Косово. Това спомена и сръбският президент Александър Вучич преди дни. Затова сегашната инициатива на Вашингтон да покани на 27 юни сръбски косовски представители на преговори, за да бъде договорено споразумение, е опит на САЩ да изпреварят ЕС. На Доналд Тръмп определено му трябва победа на международния тепих заради президентските избори, след като от началото на годината управлението му натрупа много черни точки. В този смисъл САЩ търсят помирение от лична изгода - преизбирането на Тръмп.
От съобщенията става ясно, че във Вашингтон ще се обсъжда размяната на територии и промени на границите като формула за постигане на споразумение. Не от вчера се говори, че е възможно Северно Косово да мине към Сърбия, а южната Прешевска долина в Сърбия - към Косово. САЩ подкрепят тази формула. Но срещу нея е ЕС. Ето защо инициативата на Вашингтон е насочена повече срещу ЕС, отколкото в интерес на двете страни.
Друг е въпросът дали САЩ ще успеят. В Белград и Прищина наистина обсъждат размяната като опция, но и в двете страни има мощни противници. В Косово те отстъпиха и президентът Хашим Тачи приветства срещата във Вашингтон. А и Косово се държи като балканския щат на Америка.
При Вучич нещата са далеч по-заплетени. Той вече бе намеквал, че Косово може да му струва и живота. Сърбия може да си върне Северно Косово, но пък ще загуби историческия коридор през Прешевската долина, който стига до Солун. Вучич знае, че в страната му има луди глави, които няма да му простят Прешево. Освен това Сърбия е обвързана с ЕС, а не със САЩ. Неслучайно Вучич обяви, че ще вземе решение за диалога след срещата му на 21 юни с европосредника Мирослав Лайчак. Впрочем, Вучич би се съгласил на размяната, само ако в нея види опция за обединение с босненската Република Сръбска. Но Западът не му дава тази опция.
Така че срещата във Вашингтон може да се окаже мъртво родено посредничество.